Nawigacja
Program Galileo przyśpiesza. Dwa satelity w Gujanie Francuskiej
Dwa satelity systemu Galileo przybyły właśnie do Gujany Francuskiej. Ich wyniesienie na orbitę przewidziane jest na maj br. To efekt decyzji Komisji Europejskiej o przyśpieszeniu europejskiego programu nawigacji satelitarnej podjętej w lutym br. Zgodnie z planami do końca roku na orbicie znajdzie się więc 18 z 30 zaplanowanych satelitów pierwszej generacji Galileo.
Dwa satelity europejskiego systemu nawigacji satelitarnej przybyły właśnie do Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Kourou. To efekt decyzji Komisji Europejskiej podjętej w lutym br. o przyśpieszeniu programu Galileo i zakontraktowaniu dodatkowego, wcześniej nieplanowanego startu z dwoma satelitami na wiosnę 2016 roku.
Podróż sprzętu z centrum technicznego Europejskiego Agencji Kosmicznej w Noordwijk w Holandii prowadziła najpierw z wykorzystaniem transportu drogowego do Luksemburga. Tam zostały one załadowane na pokład Boeinga 747-400F linii lotniczych Cargolux, który przewiózł je na lotnisko Cayenne – Félix Eboué w Gujanie Francuskiej, oddalone o ok. 80 km od kosmodromu w Kourou. Sprzęt zostanie wypakowany ze specjalnych kontenerów wykorzystywanych do jego transportu w "clean roomie" na terenie centrum kosmicznego. Każdy satelita waży po ok. 700 kg, a jego wymiary wynoszą, ze schowanymi panelami słonecznymi 3.02 x 1.58 x 1.59 m. Sprzęt budowany jest przez OHB-System.
Zgodnie z planem satelity mają zostać wyniesione na wysokość ok. 23200 km nad powierzchnią planety w dniu 24 maja br. na pokładzie rakiety nośnej Sojuz-STB wyposażonej w stopień Fregat-MT. Drugi w tym roku start rakiety nośnej z satelitami systemu Galileo jest zaplanowany w październiku. Nowością tej misji ma być wyniesienie jednocześnie, aż czterech satelitów. Nosicielem będzie rakieta nośna Ariane 5ES. Oba tegoroczne starty zakontraktowane są przez Arianespace w ramach aktualnej umowy z Europejską Agencją Kosmiczną.
Galileo ma być europejskim konkurentem amerykańskiego GPS i rosyjskiego systemu GLONASS. W odróżnieniu od nich pozostanie jednak systemem kontrolowanym przez agencje cywilne: Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej i Europejską Agencję Kosmiczną. Obecnie na orbicie znajduję się już 12 satelitów europejskiego systemu nawigacyjnego, a przełomowy dla programu był rok 2015, kiedy to liczba satelitów została podwojona, gdy na orbitę trafiło kolejno sześć satelitów: po dwa w marcu, wrześniu i grudniu. Na koniec 2016 roku ma już ich być 18, a w kosmos ma trafić w bieżącym roku tyle samo nowych satelitów, co w zeszłym roku. Docelowo, do 2020 roku w kosmosie ma znaleźć się 30 satelitów, które mają zapewnić większą dokładność pomiaru niż GPS. Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła już prace nad drugą generacją systemu.
Czytaj też: Lewandowski: Konieczne ukierunkowanie polskiego potencjału w programie Galileo