Reklama

Nowy satelita obserwacyjny sił powietrznych USA stanie się trzecim z działających składników kosmicznego systemu wczesnego ostrzegania przed zagrożeniem balistycznym, SBIRS (Space Based Infrared System). Struktura bazuje na instrumentach ulokowanych na orbicie geosynchronicznej i zdolnych do prowadzenia obserwacji Ziemi w paśmie podczerwieni. W skład systemu wchodzą również naziemne stacje odbiorcze, infrastruktura komunikacyjna i oprogramowanie operacyjne. Całość tworzy jednolitą sieć wykrywania odpaleń wrogich rakiet, powiadamiania o zaistniałych zagrożeniach oraz wsparcia obrony przeciwrakietowej.

fot. Air Mobility Command/U.S. Air Force via Twitter

Najnowszy satelita SBIRS powstał przy współpracy sił powietrznych USA i firmy Lockheed Martin, która była głównym wykonawcą prac konstrukcyjnych. Ukończony sprzęt jest już na ostatniej prostej przed finalnym startem w kosmos, zaplanowanym na październik 2016 roku. Satelita oczekuje na swój termin wystrzelenia w centrum kosmicznym na przylądku Canaveral, dokąd wysłano go 2 sierpnia br. z fabryki Lockheed Martin w Sunnyvale w stanie Kalifornia. Transport drogą powietrzną był obsługiwany przez samolot C-5 Galaxy z bazy lotniczej Travis w Kalifornii. Start satelity odbędzie się na pokładzie rakiety nośnej Atlas V, należącej do konsorcjum United Launch Alliance.

Kolejny przewidywany start z satelitą systemu ostrzegania SBIRS, GEO-Flight 4 planowany jest na 2017 roku. Stosowny instrument przechodzi już fazę końcowej integracji podzespołów. W produkcji znajdują się już także satelity GEO-5 i GEO-6.

Reklama
Reklama

Komentarze