Reklama

Zagrożenia kosmiczne

45 lat amerykańskich pocisków międzykontynentalnych Minuteman. Wciąż w gotowości

Fot. Joe Davila/USAF.
Fot. Joe Davila/USAF.

Amerykańskie siły powietrzne przeprowadziły kolejny test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Rakieta została wystrzelona dokładnie w 45. rocznicę rozpoczęcia dyżuru bojowego przez system tego typu.

Pocisk Minuteman III odpalono przez jednostki 91. Skrzydła Rakietowego (stacjonującego w bazie Minot), z wyrzutni w bazie Vandenberg. Jego nieuzbrojona głowica po powrocie do atmosfery ziemskiej dotarła do obszaru celu, położonego około 4200 mil (6750 km) w rejonie atolu Kwajalein na Pacyfiku.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych podkreślają, że prowadzenie regularnych odpaleń próbnych pocisków Minuteman III pozwala na zweryfikowanie funkcjonowania systemu odstraszania nuklearnego. Omawiany test miał miejsce w środę 19 sierpnia – czyli dokładnie 45 lat po włączeniu pierwszych rakiet tego typu w USAF do dyżuru bojowego przez 91. Skrzydło Rakietowe.

Pociski Minuteman III stanowią naziemny komponent amerykańskiej triady odstraszania nuklearnego. Początkowo były wyposażone w wielogłowicowe systemy typu MIRV, jednak obecnie, z uwagi na implementację wymogów porozumienia rozbrojeniowego New START, przenoszą pojedyncze głowice jądrowe.

Maksymalny zasięg rażenia pocisków Minuteman III wynosi według oficjalnych danych ponad 6000 mil (czyli ponad 9600 kilometrów). Ponad 400 wyrzutni z pociskami tego typu jest obecnie rozmieszczonych w bazach na terytorium Stanów Zjednoczonych. Docelowo liczba „aktywnych” Minutemanów będzie ograniczona do 400 z uwagi na wymogi traktatu New START.

Czytaj więcej: Stany Zjednoczone redukują potencjał nuklearnego odstraszania

Stany Zjednoczone planują wprowadzenie nowej generacji pocisków balistycznych w ramach programu Ground Based Strategic Deterrent. Zapytanie ofertowe ma zostać wystosowane jesienią br. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na opracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań, pociski Minuteman pozostaną prawdopodobnie w służbie co najmniej do 2030 roku. Rakiety tego typu będą więc używane przez okres około 60 lat.

Reklama
Reklama

Komentarze