Reklama

KOSMONAUTYKA

Mniej Rosjan na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wyspy Kanaryjskie widziane z pokładu ISS. Fot. Oleg Artiemiew / Roskosmos via Facebook
Wyspy Kanaryjskie widziane z pokładu ISS. Fot. Oleg Artiemiew / Roskosmos via Facebook

Wiosną 2017 roku Rosja zredukuje liczbę swoich astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z trzech do dwóch. Zgodnie z zapowiedziami, nie wpłynie to znacząco na pracę astronautów z innych krajów na pokładzie stacji. Wolne miejsca w kabinie statków Sojuz mogą zostać zaoferowane reprezentantom agencji kosmicznych innych państw zaangażowanych w działanie ISS.

Igor Komarow, szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos, potwierdził w trakcie Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Guadalajarze to, o czym media wspominały od sierpnia. Począwszy od marca przyszłego roku stan liczebny rosyjskiej załogi na pokładzie ISS zostanie zmniejszony z trzech do dwóch osób. Komarow zapewnił jednocześnie, że redukcja ta nie wpłynie na realizację wszystkich projektów badawczych zaplanowanych przez Rosjan do wykonania na orbicie.

Decyzja o zmniejszeniu rosyjskiej załogi na ISS umożliwi Federacji Rosyjskiej przede wszystkim zaoszczędzenie pieniędzy. Zamiast czterech startów bezzałogowego statku zaopatrzeniowego Progress rocznie, po zmianie wystarczą trzy starty. Komarow dał też do zrozumienia, że zwolnione przez Rosjan miejsce na pokładzie statku Sojuz, który dostarcza załogi na stację, może zostać zaoferowane astronautom innych państw. Rosjanie raczej nie przewidują natomiast sprzedaży tego miejsca majętnym kosmicznym turystom.

Rosja przywróci obecność trzech swoich astronautów na pokładzie ISS w momencie przyłączenia do stacji nowego, rosyjskiego modułu naukowego Multipurpose Laboratory Module (MLM). Start MLM planowany jest na koniec 2017 lub początek 2018 roku.

Na przyszłość swojej kosmonautyki Rosjanie patrzą z optymizmem. Władimir Solntsew, szef firmy kosmicznej RSC Energia, roztoczył w trakcie IAC ambitną wizję załogowego podboju kosmosu włączając w to lądowanie Rosjanina na Srebrnym Globie do roku 2030. Wspomniany MLM wraz z dwoma innymi przyszłymi modułami miałyby natomiast stanowić zalążek przyszłej rosyjskiej stacji kosmicznej, po deorbitacji ISS. Na razie jednak Roskosmos walczy z problemami technicznymi, które uziemiły statek Sojuz MS-02. Miał on 23 września polecieć z nową załogą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trwają starania o przeprowadzenie startu przed końcem października.

Szerzej: Rosja - opóźnienie startu nowej załogi na ISS

Paweł Ziemnicki

Reklama

Komentarze

    Reklama