Reklama

Polska

20 mln USD na polsko-chiński projekt badawczy. Trafią do sektora kosmicznego?

Jarosław Gowin, fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Jarosław Gowin, fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Rząd chiński podjął decyzję o przekazaniu 20 mln dolarów na polsko-chiński projekt badawczy – powiedział w PAP w Pekinie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak dodał, środki te mogłyby trafić na projekty w sektorze kosmicznym lub górniczym. 

Gowin: 20 mln USD na polsko-chiński projekt badawczy. Dla sektora kosmicznego lub górniczego

Jarosław Gowin od 10 października br. przebywa z wizytą w Chinach. W Pekinie spotyka się z przedstawicielami chińskiego rządu i wyższych uczelni. Jak powiedział PAP szef resortu nauki, rozmowa z wicepremier Liu Yandong dotyczyła zacieśnienia polsko-chińskiej współpracy, nie tylko w obszarze nauki, ale również gospodarki.

„Pani wicepremier powiedziała, że po wizycie prezydenta Xi Jinpinga w Warszawie rząd chiński podjął decyzję o wyasygnowaniu 20 mln dolarów na wspólny polsko-chiński projekt naukowy. Do środowiska naukowego będzie należało wskazanie obszaru badawczego. Zasugerowałem, że naturalne byłyby dwa sektory. Pierwszy to badania kosmiczne. Strona chińska ma w nich duże osiągnięcia, a my chcemy rozwijać badania nad kosmosem i przemysł kosmiczny” – powiedział Gowin. Jak dodał, drugim obszarem, w jakim może być realizowany polsko-chiński projekt, jest górnictwo.

Jak mówił wicepremier będzie chciał doprowadzić do szybkiej finalizacji tych rozmów. Zgodnie z umową o strategicznym partnerstwie i porozumieniem o współpracy naukowej instytucją odpowiedzialną za współpracę po stronie polskiej będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – zaznaczył Gowin.

Wicepremier podkreślił, że obecnie polsko-chińskie projekty badawcze są „w powijakach”. „Od strony chińskiej na pewno przełomowe znaczenie ma stanowisko prezydenta Xi Jinpinga, ponieważ uczelnie chińskie nastawione są na realizację programów rządowych. Jestem przekonany, że teraz w ramach tego wspólnego projektu możemy zrealizować nie jeden projekt badawczy, ale kilka” – powiedział.

Jak mówił Gowin, dotychczas polskie uczelnie interesowały się Chinami tylko pod kątem przyciągania studentów chińskich. „To jest kierunek, który chciałbym wzmocnić. Jednocześnie na najbliższym posiedzeniu konferencji rektorów akademickich szkół polskich będę bardzo podkreślał szansę, jaką dla polskiej nauki jest nawiązanie współpracy z chińskimi naukowcami” – powiedział.

Podczas kilkudniowego pobytu w Chinach Gowin spotyka się m.in. z ministrem oświaty Chenem Baoshengiem i ministrem nauki i techniki Wanem Gangiem. Celem wizyty jest rozwój polsko-chińskich kontaktów gospodarczych, naukowych i w dziedzinie technologii kosmicznych.

Ważnym elementem wizyty jest także wzmacnianie współpracy pomiędzy polskimi i chińskimi uczelniami wyższymi. W Pekinie wicepremier wziął udział m.in. w spotkaniu ministrów edukacji i szkolnictwa wyższego UE-Chiny. Odwiedził również Uniwersytet Tsinghua i Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST), gdzie powstają m.in. satelity wchodzące w skład chińskiego systemu obserwacji Ziemi CHEOS (High-definition Earth Observation System). 

Polska stawia na kosmiczną współprace z Chinami

Polska stara się zacieśnić współpracę w dziedzinie cywilnych technologii kosmicznych z Państwem Środka. W tym celu w czerwcu 2016 roku Polska Agencja Kosmiczna i Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna podpisały porozumienie o współpracy przy okazji wizyty chińskiej delegacji w Warszawie. Dokument wskazuje na trzy główne obszary realizacji wspólnych przedsięwzięć pomiędzy agencjami obu krajów: badania kosmiczne, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów astrofizyki i badań Układu Słonecznego, wymianę i wykorzystanie danych satelitarnych w rozwoju nauki o Ziemi (w tym obserwacji i monitorowania zmian klimatu i środowiska) oraz rozwój technologii kosmicznych, m.in. w obszarze telekomunikacji.

Ewentualna realizacja wspólnego projektu badawczego finansowanego przez rząd chiński może znacząco wpłynąć na rozwój wzajemnych relacji i stać się dobrą bazą dla przyszłego wspólnego rozwoju programów kosmicznych. A Polska ma potencjalnie bardzo dużo do zyskania biorąc pod uwagę, że Chiny są obecnie jednym z krajów posiadających najbardziej rozwinięty program kosmiczny, który obejmuje m.in. sondy marsjańskie, załogowe moduły orbitalne, rakiety nośne czy satelity o różnorodnym przeznaczeniu. W sumie Chińska Republika Ludowa planuje nawet 150 lotów orbitalnych w ciągu najbliższych 5 lat. 

Czytaj więcej: Chińczycy świętują Dzień Kosmosu. W tle mocarstwowe aspiracje

PAP/AH

 

Reklama
Reklama

Komentarze