Reklama

KOSMONAUTYKA

Pierwszy start ciężkiej rakiety nośnej. "Pekin w elitarnym klubie"

  • fot. http://www.telespazio.it/

Z Centrum Startowego Satelitów Wenchang w Chinach odbył się pierwszy lot nowej, ciężkiej rakiety nośnej Chang Zheng-5 zdolnej do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską ładunku o wadze ok. 25 ton. Nowy system ma umożliwić Pekinowi realizację takich ambitnych celów jak budowa własnej stacji orbitalnej lub wysłanie misji na inne ciała niebieskie. Udany lot oznacza też wejście Chin to elitarnego grona państw dysponujących tej klasy rakietami nośnymi. 

Pierwszy start rakiety nośnej Chang Zheng-5 (pol. Długi Marsz-5) miał miejsce w dniu 3 listopada br. z Centrum Startowego Satelitów Wenchang na wyspie Hajnan na południu Chin. Podczas inauguracyjnego lotu na geosynchroniczną orbitę transferową trafił eksperymentalny satelita Shijian 17, który ma służyć do prób napędu elektrycznego. Misja zakończyła się sukcesem.  

Wprawdzie Chang Zheng-5 może służyć do wynoszenia satelitów na orbitę to należy mieć na uwadze, że Chiny zdecydowały się na budowę tej najcięższej rakiety nośnej nowej generacji (obok mniejszych Chang Zheng 6 i 7) przede wszystkim z myślą o najbardziej ambitnych celach takich jak tworzenie chińskiej stacji orbitalnej lub eksploracja Układu Słonecznego. 

Wraz z budową rakiety zdolnej do wyniesienia na niską orbitą okołoziemską ładunku o masie ok. 25 ton (lub 14 ton na geostacjonarną orbitę transferową) Chiny dołączyły do wąskiego grona krajów dysponujących systemami o podobnych możliwościach. Obecnie są to jedynie USA (Delta IV Heavy), Rosja (Angara, Proton M) i Europa (Ariane 5). 

Chińska rakieta nośna Chang Zheng-5 opracowana przez China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT) ma 57 m wysokości i średnicę 5 m. Jej masa startowa wynosi 879 ton. Rakieta w wersji, która odbyła lot w czwartek jest systemem dwustopniowym, w którym pierwszy segment napędzają 2 silniki YF-77 wsparte przez cztery silniki pomocnicze o wysokości 27,6 metra z silnikami rakietowymi YF-100. W drugim członie rakiety YZ-2 zamontowana natomiast dwa silniki YF-75D. Silniki YF-77 i YF-75D to pierwsze jednostki napędowe wyprodukowane w Państwie Środka pracujące na paliwo kriogeniczne i wykorzystujące kombinacje ciekłego tlenu i ciekłego wodoru. Pierwsza misja Chang Zheng-5 była zarazem ich udanym debiutem. 

Na potrzeby nowej rakiety nośnej specjalnie przystosowano nowy kompleks startowy na wyspie Hajnan. W Centrum Startowym Satelitów Wenchang dla Chang Zheng-5 przygotowano stanowisko LC-101, z kolei LC-201 ma służyć dla Chang Zheng-7 - rakiety nowej generacji średniej wielkości, której pierwszy lot miał miejsce pod koniec czerwca 2016 roku. 

Reklama

Komentarze

    Reklama