500 dni na orbicie. Trwa kolejna misja promu X-37B

6 lutego 2019, 15:29
x37b_gallery2_960
Fot. Boeing / boeing.com


Amerykański miniaturowy wahadłowiec kosmiczny X-37B kontynuuje swoją piątą długoterminową misję w służbie Sił Powietrznych USA na orbicie okołoziemskiej. Wraz z końcem stycznia br. pojazd „minął” psychologiczną barierę 500 dni spędzonych w kosmosie, czyniąc to już po raz trzeci w swojej dotychczasowej chronologii lotów. O samej misji wiadomo jednak niewiele, pomimo domysłów łączonych z zakresem zadań wydzielonej formacji US Air Force odpowiedzialnej za kierowanie tym programem.

Trwająca misja X-37B, identyfikowanego kodem wywoławczym OTV-5 (Orbital Test Vehicle 5), rozpoczęła się wraz z wystrzeleniem bezzałogowego promu US Air Force na pokładzie rakiety kosmicznej Falcon 9 w dniu 7 września 2017 roku. Od początku trwania misji wojskowego pojazdu kosmicznego odpowiedzialność za jej przebieg dzierży biuro Sił Powietrznych USA ds. zasobów szybkiego reagowania (Air Force Rapid Capabilities Office). Zakres techniczny i operacyjny misji jest z kolei przedmiotem zainteresowania 3. Eskadry Doświadczalnych Operacji Kosmicznych (3rd Space Experimentation Squadron), stacjonującej w bazie lotniczej Schriever w stanie Kolorado.

Baza Schriever jest kwalifikowana jako główny ośrodek prowadzenia operacji dowództwa kosmicznego amerykańskich sił powietrznych (US Air Force Space Command). W głównym zakresie jej zadań, poza testowaniem nowych rozwiązań technologicznych i wdrażaniem systemów kosmicznych na użytek obronny, mieści się ogólnie pojęty rekonesans i wywiad kosmiczny oraz zbieranie szczegółowych informacji o specyfice obiektów orbitalnych. Jak można przypuszczać, zakres zadań przypisanych do realizacji z użyciem X-37B pozostaje w ścisłej relacji do tego obszaru zaangażowania jednostki.

Wprawdzie postępująca już od ponad 500 dni misja OTV-5 jest wciąż daleka od pobicia rekordu ustanowionego przy okazji poprzedniej operacji (OTV-4 zakończono po 718 dniach w maju 2017 roku), nic nie wskazuje na to, by miała wkrótce dobiec końca. Każda dotychczasowa misja X-37B wyznaczyła nowy rekord czasu lotu w ramach programu. Dodatkowo, z podanych przez US Air Force szczątkowych informacji wynika, że misja obejmuje m.in. wykonanie eksperymentu ASETS-II (Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader) zakładającego sprawdzenie działania nowych rodzajów instalacji elektronicznych i systemów rozprowadzania ciepła w warunkach długotrwałego przebywania na orbicie okołoziemskiej.

Źródłem niepewnych przewidywań w kwestii spodziewanego momentu zakończenia misji OTV-5 stały się niepotwierdzone zapowiedzi planowanego terminu startu kolejnej misji, OTV-6. Zgodnie z nimi, następny lot X-37B miałby nastąpić jeszcze w 2019 roku z użyciem rakiety Atlas V. Może to jednak w dalszym ciągu dotyczyć drugiego z pary miniaturowych wahadłowców, jakie są najprawdopodobniej obecnie na wyposażeniu US Air Force.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
wania
piątek, 8 lutego 2019, 10:19

do Rafal. Zamiast wdawać się w pustosłowie napisz coś merytorycznego może na temat artykułu. O tajnych rosyjskich promach kosmicznych. O buranie, który na pewno Rosja odkurzy a jest większy od tych z USA. USA maja 2 promy, za chwilę będą kolejne. Rosja musi się spieszyć w związku z tym. na początek powinni załatać drzwi do szopy, w której stoi Buran, żeby złomiarze do końca go nie rozebrali. Ale masz rację wojny nie wygrywa się słupkami tylko przewagą techniczną i ilością sprzętu. Piszesz o F-35 wyprodukowanego już w kilkuset egzemplarzach (o F-22 nie ma co pisać). Ile samolotów 5 generacji ma Rosja? Ma wyprodukować 2 do 2020 roku. Plan produkcji F-35 do 2020 roku to jest około 200 sztuk.

Davien
piątek, 8 lutego 2019, 07:19

Oj jak widze rafałka tak zabolała prawda ze az rzucił sie płakać na całego:)) Oj dostanie się twojemu opiekunowi że znowu ich skompromitowałeś na cały swiat:)

droma
czwartek, 7 lutego 2019, 22:14

co to jest 500 dni ,w rosji skamielinie gienieraly gazowali cala wojne bez przerwy okolo1500 dni ,a wania nawalony jak perszing jak poszedl po bimber to go nie bylo 600 dni to sa osiagniecia ...

Rafal
czwartek, 7 lutego 2019, 16:49

Uderz w stol i @Davien sie pojawi. @Davien, jestes papierowym teoretykiem, nie dociera do Ciebie, ze to nie wykresy z PowerPointa wygryaja wojny. Znasz sie na marynarce, lotnictwie, wojskach ladowych, technlologiach kosmiczych, itp itd, jestes jak F-35 do wszystkie i niczego kolego.

Davien
czwartek, 7 lutego 2019, 14:51

Panie Vd, niekoniecznie, jeżeli ULA ma zakontraktowany lot to nie jest to żadne podtrzymywanie, takze SpaceX może nie miec po prostu wolnej rakiety a Delty sa sporo droższe.Atlasy bedą latac az do wejscia Vulcana w 2021-22r.