Reklama

Nawigacja

Pierwsze usługi systemu Galileo

Fot. http://galileognss.eu/
Fot. http://galileognss.eu/

Pierwszymi usługami oferowanymi przez Galileo są: usługa powszechnie dostępna (Open Service), usługa publiczna o regulowanym dostępie (PRS) i usługa poszukiwawczo-ratownicza (SAR) - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. 

15 grudnia br. Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła pierwsze usługi Galileo (Initial Services), czyli unijnego globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS). Galileo, podobnie jak amerykański system GPS dostarcza sygnały radiowe na potrzeby ustalenia pozycji, nawigacji i pomiaru czasu. Pierwszymi usługami oferowanymi przez Galileo są: usługa powszechnie dostępna (Open Service), usługa publiczna o regulowanym dostępie (PRS) i usługa poszukiwawczo-ratownicza (SAR). Ogłoszenie pierwszych usług Galileo, stanowi wstępny krok w kierunku zapewnienia pełnej zdolności operacyjnej systemu, co ma nastąpić w 2020 r. 

Usługa powszechnie dostępna Galileo jest masowo dostępną bezpłatną usługą rynkową służącą do ustalania pozycji, nawigacji i pomiaru czasu; korzystanie z tej usługi jest możliwe za pomocą chipsetów dostosowanych do Galileo umieszczonych np. w smartfonach i samochodowych systemach nawigacyjnych. Usługa publiczna o regulowanym dostępie PRS jest adresowana do użytkowników upoważnionych przez władze publiczne, takich jak służby ochrony ludności, straż pożarna, służby celne, policja i wojska. Cechuje się ona szczególną odpornością i pełnym zaszyfrowaniem, aby zapewnić ciągłość usług dla użytkowników z sektora administracji publicznej w przypadku sytuacji nadzwyczajnych bądź kryzysowych, takich jak ataki terrorystyczne. Usługa poszukiwawczo-ratownicza Galileo stanowi europejski wkład do międzynarodowego systemu satelitarnego alarmowania i lokalizacji COSPAS-SARSAT opartego na systemie nadajników sygnałów radiowych. Dzięki usłudze poszukiwawczo-ratowniczej Galileo ma poprawić się lokalizowanie nadajników ratunkowych. 

Zakończenie rozmieszczania pierwszej generacji systemu Galileo ma się zakończyć w 2020 roku. Pełna konstelacja ma składać się z 30 satelitów (24 operacyjnych i 6 zapasowych). Podczas ostatniego startu 17 listopada br. w kosmos poleciały instrumenty nr. 15, 16, 17 i 18. Po raz pierwszy z wykorzystaniem rakiety Ariane 5ES w konfiguracji pozwalającej na wyniesienie czterech pojazdów kosmicznych na raz. Kolejne dwie takie misje są przewidziane na rok 2017 i 2018. Rozmieszczanie satelitów drugiej generacji systemu, który obecnie jest już opracowywany jest przewidziane na lata 2022-2030. 

Czytaj teżCztery satelity Galileo w drodze na orbitę. Pierwsza taka misja Ariane 5 [Wideo]

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama