Rakieta Vega z powodzeniem wyniosła na orbitę kolejnego europejskiego satelitę obserwacyjnego konstelacji Copernicus. W kosmosie Sentinel-2B dołączył do bliźniaczego urządzenia Sentinel-2A. Razem oba instrumenty stworzą unikatowe narzędzie obrazowania ziemskiego globu, pokrywające swym spojrzeniem znakomitą większość powierzchni planety w ciągu zaledwie pięciu dni.
Obsługiwana przez Arianespace rakieta Vega, wioząca najnowszego Sentinela wzniosła się w nocy z 6 na 7 marca z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Start nastąpił o godzinie 02:49 czasu polskiego. Wkrótce po rozpoczęciu lotu rakieta nośna skierowała się na północ.
Pierwszy stopień rakiety odłączył się 1 min 55 s po starcie, zaś drugi po upływie 3 min 39 s od początku wznoszenia. 17 sekund później doszło do odrzucenia owiewki. Odłączenie trzeciego członu nastąpiło 6 min 32 s po starcie.
Po dwukrotnym odpaleniu czwartego stopnia rakiety doszło do separacji ładunku użytecznego, gdy zegar wskazywał 57 min i 57 sekund od początku operacji. Już po oddzieleniu napęd czwartego członu rakiety został jeszcze na chwilę uruchomiony, by obniżyć lot tej części i zapewnić, że żadne zbędne części nie pozostaną na właściwym torze Sentinela. Czwarty człon rakiety Wega, zwany AVUM (Attitude Vernier Upper Module) jest jako jedyny z tego kwartetu zasilany ciekłym materiałem pędnym.
Ważący nieco ponad 1 100 kg satelita znalazł się na swojej docelowej, heliosynchronicznej orbicie, o wysokości 786 km. Trajektoria ta nachylona jest pod kątem 98,6º względem płaszczyzny ziemskiego równika.
Nowy instrument obserwacyjny podąża po tej samej orbicie co jego bliźniak, satelita Sentinel-2A, zachowując od niego 180º odstępu. Razem satelity zapewnią Europie wyjątkowo dokładne spojrzenie na Ziemię. Każdy z nich pokrywa w trakcie lotu teren o szerokości 290 km. W ciągu pięciu dni oba urządzenia zapewniają pokrycie całego obszaru naszej planety w zakresie szerokości geograficznych 84°N – 84°S.
Satelity konstelacji Sentinel-2 przystosowane są do obserwacji aż w 13 zakresach widma, rozciągających się od światła widzialnego do podczerwieni. Mogą dostarczać ważnych danych m. in. na potrzeby gospodarki rolnej, czy leśnej, a także dla celów zarządzania kryzysowego, na przykład podczas powodzi.
Głównym producentem Sentinela-2B jest firma Airbus Defence and Space. Instrument ten, o rozmiarach 3,4 m × 1,8 m × 2,35 m, rozpocznie działalność operacyjną za około 3-4 miesiące, po zakończeniu kalibracji. Sentinel-2A krąży wokół Ziemi od czerwca 2015 r.