Reklama

Krajowy lider w zarządzaniu portalami ESA

Outsourcing Partner, w konsorcjum z Airbus Defence and Space podpisał kontrakt ramowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w obszarze Earth Observation. Współpraca z ESA rozpoczęła się od migracji infrastruktury 15 portali internetowych, udostępniających produkty i dane satelitarne oraz stanowiących największą bazę wiedzy na temat technicznych aspektów misji zarządzanych przez Agencje. Pierwszym zadaniem firmy było przejęcie systemu od poprzedniego podwykonawcy, uruchomienie go w centrum hostingowym oraz utrzymanie go w dobrej kondycji. Obecnie ze wszystkich portali korzysta ponad 100 000 użytkowników miesięcznie. W skład rozwiązania wchodzą takie portale jak earth.esa.int czy sentinel.esa.int. Ponieważ obecna architektura informacji na portalach pochodzi od poprzedniego wykonawcy i lata świetności ma już za sobą, zespół Outsourcing Partner dostał zadanie przygotowania całościowej koncepcji modernizacji i unowocześnienia portali.

W kwietniu 2016 roku Outsorucing Partner przejął kolejny system zarządzany przez ESA - Disaster Charter. Wspiera on działanie International Charter on Space and Major Disasters, organizacji złożonej z 15 agencji kosmicznych z całego świata, w skład której wchodzą m.in. agencje kosmiczne takie jak francuski CNES, indyjski ISRO, rosyjski ROSKOSMOS czy chińska CNSA. Zadaniem organizacji i systemu jest dostarczanie zobrazowań satelitarnych i produktów teledetekcyjnych dla obszarów objętych katastrofami naturalnymi takimi jak trzęsienia ziemi, huragany oraz powodzie. W zeszłym roku system aktywowany był dla 38 kataklizmów. Skala problemów, w których Disaster Charter jest wykorzystywany jest ogromna. W poprzednich latach wspierał działania służb ratunkowych podczas trzęsienia ziemi w Ekwadorze, w którym zginęło przeszło 650 osób czy podczas huraganu Matthew, który zniszczył prawie 9 000 domów na Haiti. Aktualnie polski zespół pracuje nad dużymi zmianami, polegającymi głównie na poprawie ergonomii interfejsu użytkownika oraz na automatyzacji zadań związanych z teledetekcją. Operacyjnie System używany jest rzadko, tylko w przypadku wystąpienia katastrofy. Z tego powodu głównym wyzwaniem jest takie zaprojektowanie interfejsu użytkownika, aby korzystanie z niego było absolutnie proste i stabilne, a złożone zadania maksymalnie zautomatyzowane.

Ilustracja: Outsourcing Partner Sp. z o.o.

Kolejnym wartym uwagi projektem jest GEOSS Portal, którego znacząca aktualizacja została przekazana do klienta pod koniec 2016 roku.

GEOSS Portal to inicjatywa międzynarodowej organizacji Group of Earth Observation, której celem jest stworzenie globalnego narzędzia do wymiany danych i produktów teledetekcyjnych. Produkty wymieniane w ramach GEOSS mają znaczenie pod kątem ochrony środowiska oraz rozwiązywania globalnych problemów takich jak katastrofy lub zmiany klimatyczne. Ostatnie wydanie portalu unifikowało sposób pozyskiwania danych, dzięki czemu możliwe jest podłączanie i przeszukiwanie dodatkowych źródeł danych. Ponadto, system otrzymał nowy, atrakcyjny, a przede wszystkim bardziej intuicyjny interfejs eksploracji i analizy danych, dzięki któremu nawigowanie po ponad milionie produktów jest łatwiejsze. ESA planuje przy tym kolejną wersję systemu. W następnym wydaniu GEOSS Portal zostaną zaimplementowane funkcje społecznościowe, dzięki którym użytkownicy korzystający z danych będą mogli ocenić ich jakość oraz przydatność. Taki mechanizm będzie promował dane wysokiej jakości oraz organizacje dostarczające wartościowych danych.

Ilustracja: Outsourcing Partner Sp. z o.o.

Czytaj też: Polska firma udoskonaliła międzynarodowy portal do obserwacji Ziemi

Plany rozwojowe

Współpraca pomiędzy Outsourcing Partner i ESA nabiera w ostatnich latach tempa. Od 2015 roku polska firma nauczyła się prowadzić projekty zgodnie z metodyką ECSS, oraz sprawnie tworzyć oferty na kolejne przedsięwzięcia. Z perspektywy firmy informatycznej, realizującej do tej pory projekty dla firm komercyjnych, doświadczenie współpracy z europejską agencją otwiera nowe perspektywy. Dzięki niej Outsourcing Partner nawiązał ostatnio współpracę z Ukraińską Agencją Kosmiczną, z którą poszukuje wspólnych przedsięwzięć w zakresie Space Surveillance and Tracking (SST) oraz teledetekcji. Dodatkowo przedsiębiorstwo wraz z Politechniką Warszawską prowadzi eksperymentalny projekt przetwarzania danych radarowych za pomocą algorytmów Big Data w celu śledzenia śmieci kosmicznych.

Czytaj też: Aktualności z ZPSK: powołanie grup roboczych i nowi członkowie

Reklama
Reklama

Komentarze