Reklama

Technologie wojskowe

USA: Międzykontynentalny pocisk balistyczny przechwycony

Wykorzystany w teście cel o parametrach ICBM. Fot. MDA
Wykorzystany w teście cel o parametrach ICBM. Fot. MDA

Siły zbrojne USA z powodzeniem przeprowadziły ćwiczebne przechwycenie wrogiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Podczas testu istotną rolę odegrał obecny na Pacyfiku radar, śledzący nadlatujący pocisk. System obrony przeciwrakietowej ma istotne znaczenie w kontekście zagrożenia ze strony Korei Północnej.

Próba amerykańskiego systemu obrony przed atakiem balistycznym GMD (Ground-based Midcourse Defense) miała miejsce we wtorek 30 maja 2017 r. Cel o parametrach nieprzyjacielskiego pocisku międzykontynentalnego, zdolnego do przenoszenia głowicy jądrowej, została wystrzelony z Atolu Kwajalejn, na Wyspach Marshalla. Rakieta została prawidłowo wykryta przez liczne czujniki systemu GMD, które zapewniły także jej śledzenie.

Pocisk przechwytujący GBI (Ground-Based Interceptor) został wkrótce wystrzelony z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w Kaliforni. W przestrzni kosmicznej przechwycił i zniszczył "ICBM" w bezpośrednim uderzeniu. Jak podano w oficjalnym komunikacie MDA (Missile Defense Agency), pierwsze oceny wskazują, że test spełnił swoje zadanie, jednak pozyskane podczas tej próby dane będą w najbliższym czasie skrupulatnie analizowane, celem zwiększenia bezpieczeństwa USA na wypadek zagrożenia atakiem pociskiem międzykontynentalnym klasy ICBM.

Podczas wtorkowej próby, oznaczonej Flight Test Ground-Based Interceptor (FTG)-15, udowodniła swoją przydatność w śledzeniu wrogiego obiektu morska platforma radarowa, działająca w paśmie X, która operowała wówczas na wodach Oceanu Spokojnego. W organizację próbnego przechwycenia ICBM zaangażowane było 30-te Skrzydło Sił Kosmicznych USAF. Dane telemetryczne z operacji są wciąż analizowane by zmaksymalizować skuteczność systemu obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych.

GMD ma chronić USA przed atakiem ze strony państw takich jak Iran, czy Korea Północna, która w ostatnim czasie wykazywała wzmożoną aktywność w zakresie testowania rakiet balistycznych. Obecnie amerykański system składa się z 36 gotowych rakiet zdolnych przechwycić ICBM, z których część znajduje się w Fort Greely (stan Alaska), zaś pozostałe w bazie Vandenberg. Do końca 2017 roku ich liczba ma wzrocnąć do 44.

Warto przypomnieć, że Stany Zjednoczone uznają za jedno z najważniejszych zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa uzyskanie w przyszłości przez Koreę Północną zdolności do wykorzystania pocisków klasy ICBM, mogących razić cele na kontynencie amerykańskim pociskami nuklearnymi. System przeciwrakietowy GMD z pociskami GBI ma chronić Amerykanów właśnie przed podobnym atakiem ograniczoną liczbą rakiet balistycznych. Paradoksalnie więc jego wdrażanie może (choć wcale nie musi) ograniczyć ryzyko eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Reklama

Komentarze

    Reklama