Reklama

Komunikacja

"Regenerowany" Falcon wyniósł satelitę komunikacyjnego dla Bułgarii

Fot. SpaceX via Flickr.com
Fot. SpaceX via Flickr.com

W piątek 23 czerwca rakieta Falcon 9 z powodzeniem wyniosła  na orbitę pierwszego bułgarskiego satelitę geostacjonarnego - BulgariaSat-1. Operacja ta jest drugim w historii przypadkiem ponownego wykorzystania pierwszego stopnia rakiety która już wcześniej startowała. W styczniu wyniosła 10 satelitów IridiumNEXT.

Pierwszy bułgarski satelita geostacjonarny został wyniesiony w piątek 23 czerwca o godzinie 21:10 czasu polskiego z legendarnego Kompleksu startowego 39A w Kennedy Space Center dla którego by to 101-szy start kosmicznej rakiety nośnej. Operacja odbyła się z wykorzystaniem rakiety Falcon 9 w której po raz drugi użyto pierwszego stopnia. W styczniu br. człon ten był odpowiedzialny za umieszczenie na LEO 10 satelitów IridiumNEXT.

Operatorem wyniesionego w piątek satelity jest Bulgaria Sat z siedzibą w Sofii. Podmiot ten jest częścią grupy Bulsatcom. Nowe urządzenie telekomunikacyjne ma masę 3669 kg. Zamontowana na nim para paneli fotowoltaicznych dostarcza łączną moc 10 kW, a jego przewidywany czas operacji na orbicie wynosi 15 lat.

Bułgarska spółka potwierdziła, że wybór Falcona 9 jako dedykowanej platformy nośnej był spowodowany przystępną ceną usługi, co jest bezpośrednią zasługą możliwości odzyskiwania pierwszego stopnia rakiety. Wybór ten z kolei umożliwił Bułgarom wysłanie ich satelity na GEO oraz umieszczenie w urządzeniu dodatkowej ilości paliwa co potencjalnie pozwoli wydłużyć okres jego eksploatacji nawet do 18 lat.

BulgariaSat-1, zbudowany przez Space Systems Loral (SSL), na bazie platformy SSL-1300 jest wyposażony w 2 transpondery Fixed-satellite service (FSS) pracujące w paśmie Ku oraz 30 transponderów Broadcasting Satellite Service (BSS) operujących w tym samym paśmie. Będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla podmiotów prywatnych i publicznych oraz przesyłał sygnały telewizji satelitarnej w usłudze Direct-To-Home (DTH) na obszarze przede wszystkim Bałkanów ale także innych rejonów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Czytaj też: Bułgaria jeszcze w tym roku będzie mieć satelitę komunikacyjnego na GEO

Maksymilian Augustyn

Reklama

Komentarze

    Reklama