SATELITY
Pierwszy satelita z Ghany na orbicie
Ghana umieściła na orbicie okołoziemskiego swojego pierwszego satelitę. GhanaSat-1 to niewielki badawczy CubeSat, który powstał dzięki współpracy z Japonią. Urządzenie zostało wystrzelone w przestrzeń kosmiczną z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
GhanaSat-1 został zbudowany przez studentów Uniwersytetu Wszystkich Narodów z miasta Koforidua w Regionie Wschodnim w Ghanie. Skonstruowanie satelity było możliwe dzięki współpracy z japońską Politechniką Kyushu w ramach finansowanego przez Japonię projektu wspólnej budowy satelitów z państwami dotąd nie prowadzącymi działalności kosmicznej. Cały program opracowania i wystrzelenia GhanaSat-1 pochłonął ok. 50 tys. USD. Prezydent kraju Nana Akufo-Addo osobiście pogratulował sukcesu zespołowi naukowemu odpowiedzialnemu za budowę satelity.
Satelita, nad którym prace rozpoczęły się w 2015 roku został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemnskiej z pokładu japońskiego modułu Kibo Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w dniu 7 lipca br. Urządzenie przyleciało na stację na pokładzie misji CRS-11 realizowanej przez statek towarowy Dragon SpaceX, a razem z nim na ISS przyleciały także CubeSaty z Bangladeszu, Japonii, Nigerii i Mongolii.
GhanaSat-1 to satelita typu CubeSat o wadze ok. 1 kg przeznaczony do kilku rodzajów misji badawczych. Za pomocą dwóch kamer może wykonywać zdjęcia powierzchni Ziemi i ma posłużyć do monitorowania linii brzegowej Ghany. Poza tym pojazd będzie mógł transmitować utwory muzyczne, w tym hymn kraju w przestrzeń kosmiczną. Satelita posłuży też do badania oddziaływania promieniowania kosmicznego na mikroprocesory.
W grudniu 2014 roku Ghana ogłosiła pięcioletni program satelitarny. Jego głównym celem jest wystrzelenie do 2020 roku satelity z syntetyczną aperturą radarową (SAR) zapewniającą rozdzielczość obrazów na poziomie ok. 1 metra, a także zbudowania wspierającej urządzenie infrastruktury naziemnej. Projekt ma pochłonąć 250 mln USD, a głównym zadaniem dla satelity SAR ma być ułatwienie zwalczania nielegalnej działalności górniczej. Za ten projekt odpowiada Ghana Space Science and Technology Centre oraz lokalna agencja kosmiczna.