Reklama

KOSMONAUTYKA

Chińska stacja kosmiczna spłonie w atmosferze

Ilustracja: China Manned Space Engineering (CMSE)
Ilustracja: China Manned Space Engineering (CMSE)

Stałe Przedstawicielstwo Chińskiej Republiki Ludowej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych wydało oświadczenie, w którym informuje, że stacja kosmiczna Tiangong-1 wejdzie  w atmosferę ziemską w okresie między październikiem br., a kwietniem 2018 r. Dokładne miejsce, gdzie mogą spaść potencjalne szczątki stacji nie jest jeszcze dokładnie znane. 

Tiangong-1 jest chińską stacją kosmiczną wypuszczoną w przestrzeń kosmiczną 29 września 2011 r. z położonego na pustyni Gobi kosmodromu Jiuquan. W trakcie swojego funkcjonowania do stacji zadokowały trzy chińskie misje Shenzhou-8, Shenzhou-9 oraz Shenzhou-10. 16 marca 2016 r. Tiangong-1 zaprzestało działania. Do dziś zachowało ono strukturalną integralność i jego orbita znajduje się pod stałą obserwacją Chin, jednak nie jest jasne, czy Chiny kontrolują deorbitację Tiangong-1.

We wspomnianym już oświadczeniu z 10 maja br. zaznaczono, że Chiny przywiązują wielką wagę do procesu deorbitacji stacji Tiangong-1 i z tego powodu przedsięwzięte zostaną wszelkie kroki mające zapewnić monitorowanie stacji i informowanie społeczności międzynarodowej o jej położeniu i statusie. Od marca tego roku na stronie internetowej China Manned Space Agency publikowane są cykliczne tygodniowe raporty na temat stacji Tiangong-1. W ostatnim z nich obejmującym okres od 24 do 30 lipca przeczytać można, że stacja znajduje się na wysokości 330.1 km nad Ziemią.

Zgodnie z oświadczeniem Stałego Przedstawicielstwa Chin przy ONZ większość strukturalnych komponentów stacji zostanie spalonych w atmosferze i ryzyko wyrządzenia szkody w przestrzeni powietrznej czy na powierzchni Ziemi jest bardzo małe. Jednak w analizie przygotowanej przez Aerospace Corporation znaleźć można informację, że na pokładzie Tiangong-1 znajdować się mogą wysoce toksyczne substancje (hydrazyny), które potencjalnie mogą nie ulec spaleniu w atmosferze.

Na kilka tygodni przed deorbitacją Tiangong-1 Aerospace Corporation wykona analizę ryzyka wyrządzenia szkód na Ziemi przez tę chińską stację kosmiczną. Warto pamiętać, że Chiny będąc stroną Konwencji o międzynarodowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez obiekty kosmiczne jako państwo wypuszczające Tiangong-1 mogą być potencjalnie odpowiedzialne za szkody wyrządzone przez tę stację zarówno w przestrzeni powietrznej, jak i na powierzchni Ziemi.  

Czytaj też: Kosmiczne cele Chin: Mars i planetoidy

Kamil Dobrowolski

 

Reklama
Reklama

Komentarze