KOSMONAUTYKA
Satelita montażowy SSL po pierwszych testach. NASA kontynuuje finansowanie
Po udanych testach naziemnych satelity Dragonfly, amerykańska agencja kosmiczna zadecydowała o zagwarantowaniu producentowi urządzenia, Space System Loral (SSL), przejścia do kolejnego etapu finansowania projektu. Polega on na opracowaniu i zbudowaniu satelity zdolnego do montowania innych urządzeń na orbicie z minimalnym zaangażowaniem zespołu kontroli lotu. Podczas testów zaprezentowano najbardziej kluczowe systemy robotyczne i informatyczne.
SSL to firma, która wygrała dwa lata temu kontrakt na opracowanie oraz zbudowanie urządzenia, które będzie w stanie autonomicznie montować satelity na GEO. Robocza nazwa tego konceptu to Dragonfly. Projekt został zlecony przez NASA w ramach programu Tipping Point, którego celem jest stymulowanie rozwoju sektora prywatnego i zachęcanie do opracowywania technologii przydatnych w eksploracji Układu Słonecznego.
W poniedziałek 11 września br. SSL przygotowało testy naziemne najważniejszych systemów satelity. Oprócz NASA, zaproszono na nie najważniejszych partnerów wykonawczych projektu - rządową agencję Missile Defence Agency (MDA) oraz firmę Tethers Unlimited. Na testach zaprezentowano oprogramowanie sterowania i dowodzenia Dragonfly oraz docelowy system ultralekkich ramion robotycznych, które będą odpowiedzialne za wykonanie głównych zadań.
W technologii rozwijanej przez SSL kładziono nacisk na użycie dotychczas posiadanej infrastruktury satelitarnej, wliczając w to istniejącą wcześniej platformę satelitarną czy procesor. Według opinii specjalistów, urządzenia tego typu mogą znacznie zmienić obecny rynek satelitarny. Nie tylko zmniejszają koszty ale także silnie wpłyną na poprawę jakości urządzeń, które będą montowane na orbicie zamiast na Ziemi.
W związku z zatwierdzeniem rezultatów wyżej opisanych testów, NASA ogłosiła następną fazę dofinansowania projektu Dragonfly. Jest to kolejny przypadek tak dużego projektu rządowego w który angażuje się SSL. Poza kontraktem NASA, Space Systems Loral pracuje obecnie nad innowacyjnym satelitą serwisowym na zlecenie agencji DARPA.
Czytaj też: Serwisowanie satelitów. Technologia mogąca zrewolucjonizować rynek operatorów satelitarnych [ANALIZA]
Maksymilian Augustyn