Reklama

Obserwacja Ziemi

Kanadyjsko-chińskie porozumienie na rzecz wymiany zobrazowań satelitarnych

Przedstawiciele władz Space View i Deimos Imaging w siedzibie China Siwei, spółki macierzystej dla Bejing Space View Technology. Fot. Deimos Imaging
Przedstawiciele władz Space View i Deimos Imaging w siedzibie China Siwei, spółki macierzystej dla Bejing Space View Technology. Fot. Deimos Imaging

Firma UrtheCast z Kanady i przedsiębiorstwo Bejing Space View Technology z Państwa Środka podpisały umowę o współpracy strategicznej. W efekcie, klienci każdego z koncernów będą mieli dostęp do zobrazowań satelitarnych z urządzeń, jakimi na orbitach dysponują łącznie obydwie firmy. O zawarciu kontraktu poinformowano opinię publiczną 4 grudnia 2017 r.

Kanadyjski operator UrtheCast w 2015 r. kupił hiszpańską firmę z sektora satelitarnych obserwacji Ziemi (EO) – Deimos Imaging. Dzięki tej transakcji Kanadyjczycy dysponują póki co w przestrzeni kosmicznej dwoma satelitami obserwacyjnymi: Deimos-1 i Deimos-2. Przedsiębiorstwo szykuje się jednak do budowy dwóch dużych konstelacji satelitów teledetekcyjnych: UrtheDaily™ oraz OptiSAR™.

Chiński partner w umowie – Beijing Space View Technology jest natomiast w trakcie budowy własnej konstelacji urządzeń obserwacyjnych SuperView. Obecnie działają na orbicie dopiero dwa pierwsze satelity tego systemu.

Dzięki porozumieniu Chińczycy zyskują dostęp do zobrazowań z Deimosa-1 i Deimosa-2. Kanadyjczycy zaś wzbogacają swoje portfolio o dane z dwóch działających satelitów SuperView. Ta chińska konstelacja ma jednak docelowo składać się aż z ponad 24 urządzeń. Wśród nich będą satelity optyczne średniej i wysokiej rozdzielczości oraz urządzenia radarowe wyposażone w syntetyczną aperturę (SAR). Dwa następne składniki SuperView mają zostać wyniesione w przestrzeń kosmiczną jeszcze w grudniu br.

Porozumienie pomiędzy Beijing Space View Technology a UrtheCast pozwoli obu partnerom zwiększyć swoje możliwości jeśli chodzi o globalne pokrycie posiadanych satelitów, a także zapewnić częstsze rewizyty nad interesującymi obszarami.

Czytaj też: Kanadyjski operator satelitarny UrtheCast szuka polskich partnerów

Reklama

Komentarze

    Reklama