Michał Szaniawski, PAK - o robotyce kosmicznej i bezpieczeństwie na orbitach [Space24 TV]

1 października 2019, 09:49

"Budujemy kompetencje krajowe po to, żeby w przyszłości chronić nasze własne satelity" - zadeklarował Michał Szaniawski, występujący w roli p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na konferencji towarzyszącej zawodom European Rover Challenge 2019. W wywiadzie udzielonym Space24.pl pierwszego dnia kongresu (13 września) przedstawiciel PAK odpowiedział na pytania dotyczące zarówno znaczenia robotyki w rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego, jak i zwiększonego zainteresowania PAK doskonaleniem kompetencji z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie.

Zwracając w pierwszej kolejności uwagę na dokonywane w Polsce postępy w rozwoju robotyki kosmicznej, Michał Szaniawski podkreślił, że Polska Agencja Kosmiczna widzi w tej materii szersze możliwości i będzie aktywnie działać na rzecz wykorzystania tego potencjału. Główny przedstawiciel PAK wyraził jednocześnie przekonanie o nadrzędnym znaczeniu branży robotycznej dla narodzin pełnoprawnej gospodarki kosmicznej. "Robotyka kosmiczna to obszar, w którym jest duża konkurencja na świecie, ale obejmuje sobą rozwiązania czy zastosowania, które będą [...] przyszłością tego prawdziwego biznesu kosmicznego" - podkreślił Szaniawski.

W przedmiocie rozgrywanych wówczas zawodów European Rover Challenge 2019 szef PAK podkreślił, że są one pod względem rozwoju technologii robotycznych "świetną szansą dla Polski" i polskich zespołów. "Polskie talenty, polskie zespoły mogą pokazywać swoje umiejętności, inspirować się też innymi - być może zawiązywać jakieś koalicje, sojusze, które w przyszłości będą zalążkiem [...] projektów biznesowych" - stwierdził.

W odniesieniu do działań, jakie podejmuje PAK na rzecz zwiększenia świadomości sytuacyjnej w odniesieniu do przestrzeni kosmicznej, Szaniawski podkreślił, że jest to nie tylko wątek istotny z punktu widzenia obronnego, ale również biznesowego. Wyjaśnił tutaj, że świadomość istniejących zagrożeń i możliwości wystąpienia kolizji "ma duże znaczenie dla firm, którym te satelity służą do prowadzenia ich biznesu". Jak podkreślił, zaangażowanie PAK w zakresie budowania takich kompetencji krajowych ma służyć temu, by w przyszłości odpowiednio chronić polskie narodowe systemy orbitalne.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Gall Anonim
wtorek, 8 października 2019, 12:26

Patrząc po krajowym programie kosmicznym i jego finansowaniu (raczej ich braku) oraz braku stosownych regulacji, trudno mówić i ochronie czegoś, co w najbliższej ma niskie szanse powstania poza parą satelitów BRITE oraz parą dwóch awaryjnych Cubesatów produkcji firmy z Wrocławia plus PW-Sat2.

MichalSz
piątek, 4 października 2019, 20:32

I pan prezes podpowiadał A zadam proste pytanie Centrum operacyjne SSA miało być w kwietniu operacyjnie uruchomione i co działa? Oczywiście że nie ... I nie zadziała... To sprawa dla NIK i CBA jak można przekrecac państwową kasę ...

Tweets Space24