Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Aerospace & Defense Meetings Central Europe krokiem na drodze do polskiego przemysłu 4.0

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Fot. Defence24.pl
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Fot. Defence24.pl

Rozpoczęło się Aerospace & Defense Meetings Central Europe. W targach uczestniczą przedstawiciele europejskich firm z branży lotniczej, w tym przedsiębiorstw polskich, których znaczna liczba ma siedziby w województwie podkarpackim. Reprezentanci polskiej administracji tak rządowej, jak i samorządowej ujawniają plany wprowadzenia polskiego przemysłu na poziom 4.0.

Na kilka dni Rzeszów stał się stolicą europejskiego przemysłu lotniczego. Okazją do tego są odbywające się w centrum Wystawienniczo Kongresowym w Jasionce targi Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Wydarzenie jest okazją dla regionu do zaprezentowania swoich atutów. Ze względu na bliskość skrzyżowania ważnych krajowych arterii komunikacyjnych oraz sąsiedztwo portu lotniczego,  lokalizacja centrum sprzyja dynamicznemu rozwojowi wysoce zaawansowanego przemysłu. Nie bez znaczenia jest także działalność Politechniki Rzeszowskiej, która od 60 lat kształci kadry dla przemysłu lotniczego.

Podkarpacie ma inteligentną specjalizację: lotnictwo i kosmonautyka. Naszym obowiązkiem jest organizowanie tego typu imprez, promujących Podkarpacie.

Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego

W otwarciu imprezy uczestniczyli przedstawiciele polskiego parlamentu, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju. Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju mówił o konieczności przedefiniowania zadań państwa w gospodarce, co jest niezbędnym warunkiem wejścia krajowego przemysłu wysokich technologii na poziom 4.0. Jednocześnie podkreślił, że budowanie rozwoju w oparciu o intensywną współpracę przemysłu z instytucjami naukowymi jest konieczne dla wprowadzania innowacyjności. Taka strategia pozwoli na przesunięcia polskich przedsiębiorstw w międzynarodowych łańcuchach dostaw.

Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju ujawnił, że na ukończeniu są obecnie prace legislacyjne, mające na celu powołanie zupełnie nowej instytucji, która kompleksowo wprowadzi polski przemysł na poziom 4.0. Osiągnięcie tego ma stanowić lekarstwo na pułapki ekonomiczne, zdefiniowane w strategii zrównoważonego rozwoju. Hamryszczak zaznaczył, że niezwykle ważne jest podniesienie konkurencyjności i produktywności polskiej gospodarki.

„Aerospace & Defense Meetings Central Europe-Rzeszów” to targi lotnicze i konferencja branżowa organizowane w podrzeszowskiej Jasionce w centrum kongresowym G2A Arena, podczas której prezentuje się ponad 150 firm z niemal 25 krajów świata. Celem projektu jest kojarzenie partnerów biznesowych, z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego. To okazja dla reprezentantów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących. Celem tego wydarzenia jest także promocja branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej.

Aerospace & Defense Meetings Central Europe - Rzeszów organizowane są wspólnie przez Województwo Podkarpackie i firmę ABE - Advanced Business Events.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!