Reklama

KOSMONAUTYKA

Airbus posprząta w kosmosie

Ilustracja: Airbus Defence and Space Gmbh / space-airbusds.com
Ilustracja: Airbus Defence and Space Gmbh / space-airbusds.com

Airbus Defence and Space ogłosił, że obejmie przewodnictwo nad konsorcjum realizującym unijny projekt TeSeR. Przedsięwzięcie ma umożliwić wdrożenie technologii zapobiegających zaleganiu na orbicie groźnych kosmicznych śmieci. Projekt ma zostać wykonany do 2018 roku przez zespół złożony z 10 europejskich partnerów.

Firma Airbus Defence and Space ogłosiła, że obejmie przewodnictwo nad konsorcjum realizującym unijny projekt TeSeR (Technology for Self-Removal of Spacecraft), którego celem jest opracowanie technologii zapobiegających zaleganiu na orbicie groźnych kosmicznych śmieci. Sposobem na osiągnięcie tego zamierzenia ma być stworzenie prototypu modułowego mechanizmu deorbitacji instalowanego w kadłubach satelitów. Ma on znaleźć zastosowanie w momencie wygaszania wyeksploatowanych obiektów lub w sytuacji ich utraty w wyniku awarii.

Zadanie ma zostać wykonane przez zespół złożony z 10 europejskich partnerów. Firma Airbus Defence and Space będzie w nim pełnić rolę koordynatora konsorcjum, będzie odpowiedzialna za zarządzanie projektem, nadzór techniczny oraz rozwój systemów wyznaczania i kontroli orientacji przestrzennej satelity. Projekt będzie realizowany dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z unijnego programu wspierania innowacji i badań naukowych, Horyzont 2020. Kwota przyznanych środków ma wynieść ponad 3,1 mln USD. Budżet projektu zasilą również środki pochodzące z wkładu własnego jego beneficjentów.

Realizacja projektu ma potrwać do 2018 roku. Szczegóły dotyczące planów jego wdrożenia oraz sposobu działania samego prototypu nie zostały do tej pory upublicznione.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!