Reklama

Komunikacja

Airbus rozszerza zasięg systemu Skynet na Azję i Pacyfik

  • Stacja naziemna systemu Skynet. Ilustracja: Airbus Defence and Space / airbusdefenceandspace.com
    Stacja naziemna systemu Skynet. Ilustracja: Airbus Defence and Space / airbusdefenceandspace.com

Firma Airbus Defence and Space uruchomiła w Australii naziemną stację łączności satelitarnej poszerzającą zasięg militarnej sieci komunikacyjnej Skynet na rejon Azji i Pacyfiku. Jest to związane z procesem tworzenia globalnego wojskowego systemu łączności na potrzeby operacji sojuszniczych z udziałem państw zachodnich.

W australijskim mieście Adelaide uruchomiono naziemną stację łączności satelitarnej w ramach wojskowego systemu komunikacji Skynet. Obiekt został oddany do użytku 16 maja br., a za jego stworzenie odpowiedzialna jest firma Airbus Defence and Space. Spółka jest również projektodawcą i twórcą satelitów, które obecnie wchodzą w skład konstelacji orbitalnej systemu Skynet. Uruchomienie stacji naziemnej w Australii poprzedziła operacja relokacji jednego z satelitów o oznaczeniu Skynet 5A, którego przeniesiono na pozycję umożliwiającą objęcie jego zasięgiem obszaru Azji i Pacyfiku. Dokonano tego jeszcze we wrześniu 2015 roku.

Australijska stacja naziemna stanowi jedno z ogniw dłuższego łańcucha ośrodków obsługujących sieć komunikacyjną Skynet. Jego pozostałe elementy są rozlokowane w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji i Niemczech. Założenie placówki w Adelaide pozwoliło uzyskać globalny zasięg łączności w ramach systemu, z uwzględnieniem wszystkich strategicznych obszarów geograficznych. Obiekt jest współzarządzany przez spółkę Airbus oraz australijskiego dostawcę usług satelitarnych, firmę Speedcast. Lokalny współwykonawca dysponuje szerokim doświadczeniem w obsłudze tego typu infrastruktury, prowadząc na przestrzeni ostatnich 25 lat ponad 30 innych stacji naziemnych na całym świecie.

Sieć satelitarna Skynet oferuje zabezpieczony kanał łączności na potrzeby militarne w szerokim zakresie zastosowań, również na obszarach trudno dostępnych i pozbawionych infrastruktury telekomunikacyjnej. Stacje naziemne systemu zachowują operacyjność w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę. Ich całkowity zasób to ponad 25 anten skorelowanych z satelitami Skynet na wojskowych pasmach X i UHF, a także komercyjnych pasmach Ku.

Czytaj też: Wojskowa łączność satelitarna od Airbus. "Terminal do przenoszenia w plecaku"

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!