Reklama

Komunikacja

Amerykańska i europejska firma zbudują satelitę dla Eutelsat

Ilustracja: Orbital ATK/Airbus Defence & Space
Ilustracja: Orbital ATK/Airbus Defence & Space

Airbus Defence and Space i Orbital ATK wspólnie zbudują najnowszego satelitę do transmisji wideo, EUTELSAT 5 West B. Produkcja będzie realizowana na zlecenie Eutelsat, jednego z największych operatorów satelitarnych na świecie.

Airbus Defence and Space i Orbital ATK wspólnie zbudują najnowszego satelitę wideo, EUTELSAT 5 West B, na zlecenie Eutelsat, jednego z największych operatorów satelitarnych na świecie.

Umowa podpisana pomiędzy trzema firmami przewiduje, że Airbus Defence and Space pokieruje zespołem i obok Orbital ATK będzie jednym z dwóch głównych wykonawców odpowiedzialnych za opracowanie i zbudowanie satelity telekomunikacyjnego EUTELSAT 5 West B. Airbus Defence and Space dostarczy moduł komunikacyjny działający w paśmie Ku. Satelita będzie natomiast oparty na platformie GEOStar firmy Orbital ATK.

Masa startowa EUTELSAT 5 West B będzie wynosiła około trzech ton, a sprzęt ma trafić na orbitę w 2018 roku.

EUTELSAT 5 West B zastąpi satelitę EUTELSAT 5 West A na kluczowej pozycji orbitalnej 5°W, która obsługuje głównie rynki wideo w Europie i Ameryce Północnej. EUTELSAT 5 West B pozwoli kontynuować świadczenie usług z tej pozycji dzięki działającemu w paśmie Ku modułowi o przepustowości równoważnej 35 transponderom 36 MHz, podłączonemu do trzech obszarów usługowych i wyposażonemu w przełączalne transpondery, zwiększające komercyjną elastyczność satelity.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!