MON: Polska potrzebuje dostępu do satelity

26 lutego 2019, 09:03
novasar
Ilustracja: Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL)

Resort obrony jest zainteresowany, żeby wojsko miało dostęp do satelity - powiedział w poniedziałek 25 lutego wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz na posiedzeniu senackiej komisji obrony. Jak dodał Polska upatruje możliwości takiego dostępu we współpracy z sojusznikami.

W poniedziałek Skurkiewicz przedstawił senatorom z senackiej komisji obrony informację ministra obrony na temat nowoczesnych technologii w polskim sektorze obronnym.

Odpowiadając na pytania senatorów Skurkiewicz, mówiąc o wojskowym dostępie do systemów satelitarnych, zaznaczył, że ten obszar zainteresowań senatorów jest "po części" informacją niejawną.

"Ale nie jest tajemnicą, że jeżeli chodzi o kwestie dotyczące natury współpracy, czy satelity, jesteśmy zainteresowani, żeby w dość nieodległej przyszłości polska dysponowała swoim satelitą" - powiedział Skurkiewicz. Wiceszef MON wyjaśnił, że chodzi o to, by wojsko miało, "we współpracy z naszymi partnerami, do dyspozycji tego rodzaju obiekty".

Senatorowie dopytywali też, czy sprzęt, w tym elektroniczny, który Polska kupuje u zagranicznych dostawców na potrzeby armii, "jest w stu procentach dyspozycyjny" dla naszego wojska i czy możliwa jest sytuacja, że inne państwo może ten sprzęt "odłączyć", przez co stanie się bezużyteczny.

Odpowiadając Surkiewicz zapewnił, że MON realizuje zamówienia wyłącznie u sprawdzonych partnerów. "Kupujemy w Stanach Zjednoczonych, a nie w Chinach, czy w Rosji. To jest naturalna współpraca w ramach Sojuszu Północno-Atlantyckiego. Zapewnił też, że resort realizując zagraniczne zakupy zabiega, by w przypadku "kluczowego" dla naszej obronności uzbrojenia, to "Polska miała ostatnie słowo" dotyczące wykorzystania tej broni.

W ostatnim czasie MON informował o podpisaniu umów na zakup systemów obronnych od Stanów Zjednoczonych. W lutym w Warszawie została potwierdzona umowa o zakupie dywizjonu HIMARS za 414 mln dolarów. Do 2023 r. Polska ma otrzymać 20 wyrzutni, w tym 18 bojowych i dwóch w wersji ćwiczebnej, amunicję o zasięgu 70 i 300 km, pojazdy dowodzenia, zaopatrzenia i ewakuacji, a także wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

W marcu zeszłego roku w Warszawie podpisano największy w historii Polski kontrakt zbrojeniowy - umowę o dostawie dwóch baterii amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Zakupu dokonano w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. To pierwszy z planowanych dwóch etapów dostaw systemu Patriot.

Na baterie dla Polski złożą się m.in. cztery radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii ora 208 pocisków PAC-3 MSE. System dostarczany Polsce ma być zintegrowany z opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS. Wartość umowy wyniosła 4,75 mld dolarów (ponad 16 mld zł); a związanego z nią offsetu - 950 mln zł. Polska obecnie prowadzi negocjacje dotyczące zakupu kolejnych baterii Patriot w ramach drugiej fazy programu Wisła.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Marek1
sobota, 2 marca 2019, 00:07

"Kupujemy w Stanach Zjednoczonych, a nie w Chinach, czy w Rosji" ... p. Skurkiewicz, a KTO zagwarantuje, ze USA nam wyłączyć systemu NIE będą mogły ?? Sojusznikiem USA są teraz, a co będzie jak im się interesy zmienią ? Poziom naiwnej głupoty jaka reprezentują obecne władze jest na poziomie 7-8 letnich dzieci.

user1
czwartek, 28 lutego 2019, 22:17

Jeśli chcemy mieć satelity to niech rząd wyda kasę na budowę sztucznej wyspy na Atlantyku w strefie okołorównikowej ( powstanie wtedy i kosmodrom jak też centrum badawcze i przyczółek do eksploracji Atlantyku ) i rozpocznijmy w kraju rozwój cywilnej techniki rakietowej , uruchommy programy badawcze , już opracowane rozwiązania zastosujmy w naszych satelitach .... Minie kilka lat i da to wysyp nowych technologii , urządzeń , osiągniemy nie jeden przełom ....

Darek S.
czwartek, 28 lutego 2019, 08:24

Tak amerykański sprzęt zapewnia nam bezpieczeństwo podobnie do tego jak izraelskie. Stosunek Izraela do Polski dobitnie wyraził ich minister spraw zagranicznych niedawno. My za antypolonizm nikogo nie piętnujemy. Tym bardziej jak jest izraelskim ministrem. Żydzi za antysemityzm tak. Ja bym kontynuował współpracę w tym względzie z Włochami. Dlaczego od tego kierunku odeszliśmy ?

Luke
środa, 27 lutego 2019, 10:54

Polska potrzebuje dostępu do satelity, no co wy dopiero sie budzicie, 40 lat dotylu

specyfikacja
wtorek, 26 lutego 2019, 23:46

Pożytek z "jednej satelity"? Chyba że wynajdziemy taki co będzie wisiał jak geostacjonarny na 10 razy mniejszej wysokości w potrzebnym miejscu. To byłby hit. A ilu klientów z zagranicy by chciało kupić za ogromne pieniądze?

Tweets Space24