Zalążek suborbitalnej rakiety polskiego konsorcjum odpalony na poligonie [WIDEO]

11 sierpnia 2021, 12:19
WZL
Fot. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. [wzl1.mil.pl]

Konsorcjum z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. na czele przeprowadziło próby poligonowe rakiety testowej trójstopniowego systemu suborbitalnego do wynoszenia ładunków badawczych.

Projekt trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej „GAMRAT” S.A. (ZPS „GAMRAT”). Prace rozpoczęto w 2020 roku. Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR): Szybka Ścieżka „Technologie Kosmiczne”.

Głównym założeniem projektu jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej, odzyskiwalnej, suborbitalnej rakiety nośnej, a w efekcie - przeprowadzenie demonstracyjnego lotu ponad linię Kármána - na wysokość 100 km, z ładunkiem o masie do 40 kg.

Jak deklarują przedstawiciele zaangażowanych stron, dzięki testom poligonowym pozyskano niezbędne informacje dotyczące lotu samej rakiety testowej, jak i pracy poszczególnych jej podsystemów. W rezultacie przeprowadzonych badań i analiz wyodrębniono elementy niewymagające dalszych prac (np. struktura rakiety, działanie elementów logicznych) oraz obszary wymagające dalszego rozwoju. Podkreślono, że wyniki symulacji komputerowych oraz obliczeń numerycznych przełożyły się na wyniki pomiarów zrealizowanych podczas startów rakiety testowej w zakresie założonej tolerancji, a zastosowane rozwiązania konstrukcyjne systemu rakietowego "spełniły postawione założenia".

Projekt trójstopniowej rakiety suborbitalnej to jeden z wielu ambitnych projektów B+R, w których uczestniczymy. Efektem naszej pracy będzie stworzenie w Polsce możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, co przełoży się na rozwój krajowego przemysłu kosmicznego.

Marcin Nocuń, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1

Specjaliści zaangażowani w realizację projektu kontynuują obecnie prace w ramach kolejnych zadań związanych z optymalizacją konstrukcji i systemów. W efekcie wczesną jesienią planowane są kolejne próby rakiety testowej 105 mm, poprzedzone startami rakiety hybrydowej, które mają na celu weryfikację demonstratorów systemu odzyskiwania oraz lokalizatorów.

image
Fot. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. [wzl1.mil.pl]

W WZL nr 1 realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów w obszarze B+R (badań i rozwoju). Przykładem może być budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego z Centrum Badań Nieniszczących oraz właśnie realizacja projektu Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej.

Pierwsza z nich jest w fazie końcowej, natomiast projekt rakiety przechodzi przez kolejne etapy. WZL nr 1 zwraca uwagę na widoczne już namacalne efekty pracy swoich ekspertów. Zgodnie z zapewnieniami, niebawem zostanie stworzona, dla różnych podmiotów, możliwość prowadzenia badań na dużych wysokościach.

Źródło: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1

Reklama
Reklama
Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
Sailor
środa, 11 sierpnia 2021, 16:40

Jak wyniesie na orbitę to doleci i do Moskwy.

SkO
środa, 11 sierpnia 2021, 23:14

O tym samym pomyślałem

kibic
środa, 11 sierpnia 2021, 21:10

40kg spadające na Moskwę dużego wrażenia nie zrobi. Nawet sto takich ładunków daje raptem 4 tony. Dalej mało. Może to jednak ma mieć zastosowanie w obronie plot? 40kg na system naprowadzania i ładunek bojowy z pewnością by wystarczyło. Skoro ma sięgać kosmosu, to i zasięg będzie wystarczający na każdy samolot. Projekt jest finansowany przez Unię i bezpośredniego przeznaczenia militarnego nie ma, ale doświadczenia i wnioski można wykorzystać i dla wojska.

Sidematic
środa, 11 sierpnia 2021, 20:08

Dlatego jest tylko SUB-orbitalna. Żeby się Rosjanie za bardzo nie wystraszyli bo gotowi pouciekać na Kamczatkę.

SSM
środa, 11 sierpnia 2021, 19:50

SRBM nie musi wchodzić na orbitę, taki wydatek energetyczny to zbytek :-) ~700 km można osiągnąć używając znacznie oszczędniejszej technologii. Zresztą, w razie "W" można strzelać na przykład z Łotwy. Prawdziwy problem to przezwyciężenie OPeLotki kacapów.

Wład
środa, 11 sierpnia 2021, 16:37

Noo, dzieje się. Oby tak dalej w tym kierunku

Janusz
środa, 11 sierpnia 2021, 16:25

Piękna rakieta. Jej konstruktorzy muszą być fachowcami...

i tyle w temacie ...
środa, 11 sierpnia 2021, 16:23

Rakieta "Meteor 2" w roku 1970 wzniosła się na wysokość 90 km. Zaprojektowana wersja rozwojowa miała się wznosić na wysokość 140 km. Ciekawe kto jest właścicielem "praw intelektualnych" pewnie przy tamtym projekcie i dzisiejszych możliwościach czy to projektowych czy materiałowych to problem zwiększenia udźwigu byłby łatwy do rozwiązania ...

krecik
środa, 11 sierpnia 2021, 16:08

Ale szybka

SSM
środa, 11 sierpnia 2021, 16:38

Jak typowy pocisk rakietowy ziemia - ziemia :-)

Tweets Space24