Reklama

Polska

Analogowa baza księżycowa powstanie w Małopolsce

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Analogowa baza księżycowa M.A.R.S. (Modular Analog Research Station) powstanie w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim. Realizację projektu umożliwiła zbiórka na portalu crowdfundingowym w wyniku, której udało się zebrać minimalną potrzebną na ten cel kwotę 60 tys. zł. Jak zapowiadają pomysłodawcy projektu będzie to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie analogowych habitatów kosmicznych, w których będą mogli przebywać przyszli kolonizatorzy kosmosu.

Profesjonalna baza wraz z terenem badawczym do przeprowadzania kampanii analogów misji planetarnych (asteroidowych, księżycowych i marsjańskich) ma powstać na obszarze 1.6 ha w Rzepienniku Biskupim pod Tarnowem w województwie małopolskim. Jak zapowiadają pomysłodawcy projektu będzie to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie analogowych habitatów kosmicznych, w których będą mogli przebywać przyszli kolonizatorzy kosmosu.Partnerami projektu M.A.R.S. jest 17 podmiotów, które zapewniają bogate zaplecze naukowe, administracyjne i gospodarcze. 

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów projektu kwota 60 tys. zł pozwoli na budowę bazy w wersji minimum, zawierającą kopułę centralną oraz moduł wejściowy i moduł mieszkalny. W takim obiekcie może zostać zrealizowana dwutygodniowa misja księżycowa. Gdyby jednak udało się zebrać kwotę dwukrotnie większą, czyli 120 tys. zł, to baza zostanie rozbudowana o śluzę oraz moduł magazynowy. Ponadto będzie wyposażona w systemy zbierania i przetwarzania  informacji oraz  podtrzymywania życia. A dodatkowo zostanie zrealizowana misja marsjańska. W przypadku otrzymania kwoty 180 tys. zł, baza ma zostać rozbudowana o moduł laboratoryjny wraz z wyposażeniem pozwalającym na prowadzenie badań naukowych. Natomiast cała jej konstrukcja zostanie przysypana warstwą regolitu. Ponadto zostaną sfinansowane kolejne edycje misji wraz z rekrutacją nowych analogowych astronautów.

Zbiórka na portalu PolakPotrafi.pl ma potrwać jeszcze przez 32 godziny, a na razie zebrano kwotę 60684 zł. W sytuacji jeśli budowa bazy zakończy się sukcesem patronatu ma jej udzielić Europejska Agencja Kosmiczna. 

(PG)

Czytaj też: Czy uda się zebrać środki na polską bazę kosmiczną?

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!