Reklama

KOSMONAUTYKA

Arabskie kandydatury do kolejnych misji załogowych. W składzie kobieta

Ilustracja: Mohammed Bin Rashid Space Centre/Hazzaa AlMansoori via Twitter [mbrsc.ae]
Ilustracja: Mohammed Bin Rashid Space Centre/Hazzaa AlMansoori via Twitter [mbrsc.ae]

Pierwsza w historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich kobieca kandydatura została zgłoszona do uczestnictwa w szkoleniu astronautycznym i załogowym locie o charakterze państwowej reprezentacji w ramach misji pozaziemskiej. Przeszkolenie odbędzie się pod okiem NASA, na zasadach międzynarodowej współpracy z amerykańską agencją kosmiczną - podało w niedzielę centrum Muhammada bin Raszida w Dubaju.

27-letnia Nora al-Matruszi jest specjalistką w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Obecnie jest zatrudniona w National Petroleum Construction Company w Abu Zabi. Została wybrana spośród 4300 kandydatów, których oceniano pod kątem wykształcenia, wybranego kierunku kariery, predyspozycji wydolnościowych i zdrowotnych, a także profilu psychologicznego. Oprócz 27-leniej Nory, do udziału w programie szkoleniowym dla kandydatów na kosmonautów (2021 Astronaut Candidate Class w Stanach Zjednoczonych) komisja wybrała także, starszego o 5 lat, Mohammeda al-Mullę.

Nora i Mohammed powiększyli do czterech liczbę obywateli ZEA włączonych do programu załogowej eksploracji kosmicznej tego państwa. W 2019 r. szkolenie w NASA zakończyli Sultan al-Nejadi oraz Hazza al-Mansouri, który był pierwszą osobą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w kosmosie. We wrześniu 2019 r. wszedł on na pokład statku kosmicznego Sojuz MS-15, aby udać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie przebywał przez osiem dni.

ZAE zainicjowały swój program kosmiczny w 2017 r., inwestując ogromne środki w jego rozwój. W ramach specjalizacji, jaką wybrało dla siebie Centrum Muhammada bin Raszida w Dubaju (MBRSC) kraj ten przygotowuje się do wysłania łazika badawczego na Księżyc w 2024 r., a także deklaruje pełne rozmachu długoterminowe przygotowania do przeprowadzenia narodowej kolonizacji Marsa do 2117 r.

W lipcu ub.r. ZEA wystrzeliły sondę kosmiczną Al-Amal (arab. Nadzieja), która w lutym b.r. przesłała pierwsze arabskie zobrazowania powierzchni Marsa. Sonda ma dodatkowo za zadanie zapewnić szeroki wgląd w aktywność atmosferyczną i meteorologiczną na Czerwone Planecie.

Dzięki dotychczasowemu powodzeniu misji, ZEA stały się piątym państwem, które dotarło na orbitę Marsa ze swoją narodową sondą (drugim po Indiach, które dokonało tego w pierwszej próbie). Jej realizacja stanowiła przede wszystkim sposób na uczczenie 50. rocznicy uzyskania przez ZEA niepodległości (od Wielkiej Brytanii) i zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów w jeden organizm państwowy. Podkreśla się przy tym, że w składzie specjalistycznego personelu tamtejszej agencji kosmicznej (UAE Space Agency) znajduje się znaczący odsetek kobiet - ok. 50 proc. ogólnej liczby zatrudnionych. Równolegle, nawet 80 proc. zespołu naukowego misji marsjańskiej al-Amal stanowić miał żeński personel. Na czele samej agencji stoi zresztą również kobieta - Sarah bint Yousif Al Amiri, co jest częścią jej obowiązków jako Minister-Sekretarz Stanu ds. Zaawansowanych Technologii ZEA.

Emiraty są państwem liczącym 9,4 mln mieszkańców, z których większość stanowią pracownicy zagraniczni. Obserwowane jeszcze do niedawna niedobory w naukowym i technicznym potencjale badań kosmicznych ZEA sukcesywnie rekompensowano rozbudową struktur koordynacyjnych i porozumieniami międzynarodowymi oraz inwestycjami w przyspieszony transfer wiedzy i technologii (głównie z USA). Do realizacji wybrano zarówno projekty o dużym oddźwięku medialnym i potencjale promowania narodowych zdolności, jak również misje o praktycznym zastosowaniu czy znaczeniu dla bezpieczeństwa i obronności. Dotychczas ZEA weszły już w posiadanie już dziewięciu operacyjnych satelitów, planując aktualnie wystrzelenie kolejnych ośmiu użytkowych obiektów w nadchodzących latach.

Opracowanie: PAP/S24


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze