KOSMONAUTYKA
Arabskie kandydatury do kolejnych misji załogowych. W składzie kobieta
Pierwsza w historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich kobieca kandydatura została zgłoszona do uczestnictwa w szkoleniu astronautycznym i załogowym locie o charakterze państwowej reprezentacji w ramach misji pozaziemskiej. Przeszkolenie odbędzie się pod okiem NASA, na zasadach międzynarodowej współpracy z amerykańską agencją kosmiczną - podało w niedzielę centrum Muhammada bin Raszida w Dubaju.
27-letnia Nora al-Matruszi jest specjalistką w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Obecnie jest zatrudniona w National Petroleum Construction Company w Abu Zabi. Została wybrana spośród 4300 kandydatów, których oceniano pod kątem wykształcenia, wybranego kierunku kariery, predyspozycji wydolnościowych i zdrowotnych, a także profilu psychologicznego. Oprócz 27-leniej Nory, do udziału w programie szkoleniowym dla kandydatów na kosmonautów (2021 Astronaut Candidate Class w Stanach Zjednoczonych) komisja wybrała także, starszego o 5 lat, Mohammeda al-Mullę.
Nora i Mohammed powiększyli do czterech liczbę obywateli ZEA włączonych do programu załogowej eksploracji kosmicznej tego państwa. W 2019 r. szkolenie w NASA zakończyli Sultan al-Nejadi oraz Hazza al-Mansouri, który był pierwszą osobą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w kosmosie. We wrześniu 2019 r. wszedł on na pokład statku kosmicznego Sojuz MS-15, aby udać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie przebywał przez osiem dni.
ZAE zainicjowały swój program kosmiczny w 2017 r., inwestując ogromne środki w jego rozwój. W ramach specjalizacji, jaką wybrało dla siebie Centrum Muhammada bin Raszida w Dubaju (MBRSC) kraj ten przygotowuje się do wysłania łazika badawczego na Księżyc w 2024 r., a także deklaruje pełne rozmachu długoterminowe przygotowania do przeprowadzenia narodowej kolonizacji Marsa do 2117 r.
With the support of our wise leadership, Emirati youth continue to make great strides and push their ambition to new limits. Today, 2 new Emirati astronauts joined the UAE Astronaut Programme.Our young talents continue to set a model example to the world with their determination. pic.twitter.com/gcCUA3Nea1
— Hamdan bin Mohammed (@HamdanMohammed) April 10, 2021
W lipcu ub.r. ZEA wystrzeliły sondę kosmiczną Al-Amal (arab. Nadzieja), która w lutym b.r. przesłała pierwsze arabskie zobrazowania powierzchni Marsa. Sonda ma dodatkowo za zadanie zapewnić szeroki wgląd w aktywność atmosferyczną i meteorologiczną na Czerwone Planecie.
Dzięki dotychczasowemu powodzeniu misji, ZEA stały się piątym państwem, które dotarło na orbitę Marsa ze swoją narodową sondą (drugim po Indiach, które dokonało tego w pierwszej próbie). Jej realizacja stanowiła przede wszystkim sposób na uczczenie 50. rocznicy uzyskania przez ZEA niepodległości (od Wielkiej Brytanii) i zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów w jeden organizm państwowy. Podkreśla się przy tym, że w składzie specjalistycznego personelu tamtejszej agencji kosmicznej (UAE Space Agency) znajduje się znaczący odsetek kobiet - ok. 50 proc. ogólnej liczby zatrudnionych. Równolegle, nawet 80 proc. zespołu naukowego misji marsjańskiej al-Amal stanowić miał żeński personel. Na czele samej agencji stoi zresztą również kobieta - Sarah bint Yousif Al Amiri, co jest częścią jej obowiązków jako Minister-Sekretarz Stanu ds. Zaawansowanych Technologii ZEA.
Space was her passion since childhood... Nora AlMatrooshi, the new member of the UAE Astronaut Programme.#UAEAstronauts #UAEAstronautProgramme@Astronaut_Nora @TheUAETRA pic.twitter.com/TEW5uip0EK
— MBR Space Centre (@MBRSpaceCentre) April 10, 2021
Emiraty są państwem liczącym 9,4 mln mieszkańców, z których większość stanowią pracownicy zagraniczni. Obserwowane jeszcze do niedawna niedobory w naukowym i technicznym potencjale badań kosmicznych ZEA sukcesywnie rekompensowano rozbudową struktur koordynacyjnych i porozumieniami międzynarodowymi oraz inwestycjami w przyspieszony transfer wiedzy i technologii (głównie z USA). Do realizacji wybrano zarówno projekty o dużym oddźwięku medialnym i potencjale promowania narodowych zdolności, jak również misje o praktycznym zastosowaniu czy znaczeniu dla bezpieczeństwa i obronności. Dotychczas ZEA weszły już w posiadanie już dziewięciu operacyjnych satelitów, planując aktualnie wystrzelenie kolejnych ośmiu użytkowych obiektów w nadchodzących latach.
Opracowanie: PAP/S24