Reklama

Europejska rakieta została wystrzelona z kosmodromu w Kourou 28 czerwca 2017 r. o godzinie 23:15 czasu polskiego. Tym razem wysoka na 55 m Ariane 5 poleciała w swojej najpotężniejszej wersji ECA (Cryogenic Evolution type A), generując w momencie startu ciąg na poziomie 13 000 kN. Najnowsza misja tego pojazdu nosiła oznaczenie VA238.

Gros pracy przy starcie wykonały dwa dodatkowe silniki na paliwo stałe (SRB strap-on boosters), które po upływie nieco ponad 120 sekund zostały odrzucone. Mierzącą 17 m aerodynamiczną osłonę, chroniącą ładunek użyteczny podczas podróży przed dolne warstwy atmosfery, odstrzelono gdy rakieta była na wysokości 110 km, po 3,5 minutach lotu.

Ariane 5 z powodzeniem dostarczyła swój ładunek na geostacjonarną orbitę transferową o perygeum na wysokości 250 km i apogeum 35 786 km oraz inklinacji 3⁰. Stąd oba satelity, już z wykorzystaniem własnego napędu, przeniosą się na właściwe sloty na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Jako pierwszy, po 28 minutach lotu, został uwolniony większy satelita, ważący w momencie startu 5 780 kg. Urządzenie nosi podwójne oznaczenie Hellas Sat 3/Inmarsat S EAN. Przedsięwzięcie jest bowiem wspólnie finansowane przez dwóch operatorów: Inmarsat z Londynu i greckiego Hellas-Sat. Na ich rzecz satelita będzie świadczyć usługi telekomunikacyjne (m. in. DTH oraz dostęp do internetu dla pasażerów samolotów) dla obszaru Europy, Środkowego Wschodu i Południowej Afryki. Instrument powstał na bazie platformy Spacebus-4000C4 produkcji Thales Alenia Space. Wkrótce po jego separacji uwolniony został adapter Sylda (SYstème de Lancement Double Ariane), stosowany, gdy Ariane 5 wynosi dwa satelity podczas jednej misji.

Artystyczna wizja satelity Hellas Sat 3/Inmarsat S EAN. Ilustracja: Thales Alenia Space

Już po oddzieleniu Syldy, 39 minut po starcie z Kourou, doszło do separacji drugiego satelity. Urządzenie to, o masie startowej 3 477 kg, nosi oznaczenie GSAT-17. Zostało skonstruowane przez ISRO na platformie I-3K. Zapewni usługi telekomunikacyjne na terytorium Indii, gwarantując łączność w pasmach C, S oraz UHF. Jego prognozowany okres eksploatacji wynosi 15 lat.

Artystyczne wyobrażenie separacji satelity GSAT-17. Ilustracja: Arianespace webcast

Hellas Sat 3/Inmarsat S EAN zajmie pozycję 39⁰E, zaś GSAT-17 trafi na 93,5⁰E.

Czytaj też: Indyjska rakieta dostarczyła na orbitę 31 satelitów

Reklama
Reklama

Komentarze