Reklama

Komunikacja

Fot. G. Barbaste/ESA/CNES/Arianespace

Ariane 5 wyniosła rekordowo ciężki ładunek [Wideo]

Z Gujany Francuskiej wystrzelona została rakieta Ariane 5. Dostarczyła na geostacjonarną orbitę transferową dwa duże satelity komunikacyjne. Masa ładunku użytecznego wyniesionego na GTO podczas tej misji wyniosła 10 865 kg – najwięcej w historii lotów Ariane 5.

Start europejskiej rakiety nośnej nastąpił z kosmodromu w Kourou, 2 czerwca br. o godzinie 01:45 naszego czasu. Nieco ponad dwie minuty później, na wysokości 70 km, odrzucone zostały dwa boczne silniki na paliwo stałe SRB (solid rocket boosters). Spadły do Atlantyku, skąd nie będą odzyskiwane. Aerodynamiczna osłona ochraniająca ładunek podczas podróży przez dolne, gęste warstwy atmosfery została odrzucona po 3,5 minutach lotu, na wysokości 110 km.

Pierwszy człon Ariane 5 pracował przez 9 minut, zaś na dalszym etapie lotu drugi stopień działał przez ponad 16 minut. Pojazd został dzięki ich pracy rozpędzony do prędkości 9,4 km/s.

Jako pierwszy, po 29 minutach misji, uwolniony został satelita ViaSat-2. Wyprodukowane przez Boeinga urządzenie warte jest 625 mln USD, a jego masa startowa wyniosła 6 418 kg. Na orbicie geostacjonarnej zajmie on pozycję 70⁰W. Dzięki swoim przekaźnikom sygnału, działającym w paśmie Ka, zapewni szerokopasmową transmisję danych dla użytkowników w Północnej i Centralnej Ameryce, na Karaibach i w północnej części Ameryki Południowej, a także pasażerom korzystającym z połączeń morskich i lotniczych przez Ocean Atlantycki. Oczekiwany czas pracy ViaSat-2 to minimum 14 lat.

12 minut po odłączeniu pierwszego satelity dokonano separacji drugiego, oznaczonego Eutelsat-172B. Maszyna powstała w zakładach Airbusa w Tuluzie, na platformie Eurostar E3000 EOR (Electric Orbit Raising). Jest to pierwszy zbudowany w Europie satelita telekomunikacyjny wyposażony wyłącznie w napęd elektryczny. Przy starcie ważył 3 551 kg. Do końca 2017 r. powinien zacząć świadczyć usługi, zająwszy na GEO pozycję 172⁰E. Zapewni łączność na znacznych obszarach Azji i Pacyfiku. Jego szacowany okres działania przekracza 15 lat.

Przy okazji tej misji, oznaczonej jako VA237, Ariane 5 wyniosła na geostacjonarną orbitę transferową (GTO) najcięższy ładunek w swojej historii. Łącznie ważył on 10 865 kg, z czego 9 969 kg przypadło na satelity, zaś reszta na pozostały niezbędny hardware. VA237 to ogółem 93. lot rakiety Ariane 5 i 79. udany z rzędu.

Czytaj też: SES-15 na orbicie: Arianespace nadrabia opóźnienia [Wideo]

Reklama

Komentarze

    Reklama