Reklama

Europa

Ariane wystartowała już po raz piąty w tym roku

  • Fot. European Space Agency

Rakieta nośna Ariane 5 odbyła piątą udaną misję w tym roku. Po starcie z europejskiego kosmodromy Kourou w Gujanie Francuskiej wyniosła na orbitę australijskiego i argentyńskiego satelitę telekomunikacyjnego o łącznej wadze 9417 kg. 

Rakieta nośna Ariane 5 odbyła piątą udaną misję w tym roku. W ramach lotu VA226 rakieta wystartowała 30 września br. o 22:30 czasu uniwersalnego z francusko-europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Podczas trwającej 32 minuty misji na orbicie okołoziemskiej umieszczono dwa satelity telekomunikacyjne.

Arsat-2
Argentyński satelita ARSAT-2. Fot. Juandedeboca/Wikipedia

Australijski satelita Sky Muster o masie 6447 kg ma zapewniać przez 15 lat dostęp do szerokopasmowego internetu dla 200 tys. Australijczyków, głównie tych zamieszkujących rejony wiejskie i odległe wyspy. Ma zacząć działać w połowie 2016 roku. Z kolei argentyński satelita Arsat-2 o masie 2977 kg ma także działać przez 15 lat i dostarczać dostęp do internetu, przesyłu danych, telefonii internetowej i telewizji.

Całkowita masa ładunku wyniesionego podczas 82. startu rakiety nośnej Ariane 5 wynosiła 10196 kg, z czego 9417 kg ważyły dwa satelity telekomunikacyjne, a pozostałą masę stanowiły adaptery i konstrukcja utrzymująca ładunki. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama