Reklama

SATELITY

Atlas V dostarczy na orbitę wojskowego satelitę. Zwycięstwo ULA nad SpaceX

Start rakiety Atlas V, fot. Kim Shiflett/NASA
Start rakiety Atlas V, fot. Kim Shiflett/NASA

United Lauch Alliance wyniesie na orbitę satelitę STP-3 do wykrywania wybuchów jądrowych. Dokona tego w połowie 2019 roku rakieta nośna Atlas V. W walce o kontrakt o wartości 191,1 mln USD na przegranej pozycji pozostała firma Elona Muska SpaceX. 

Na mocy kontraktu przyznanego przez US Air Force koncern United Launch Alliance będzie odpowiedzialny za dostarczenie na orbitę eksperymentalnego satelity Space Test Program-3 (STP-3), który ma służyć do wykrywania wybuchów jądrowych. Oprócz niego na pokładzie rakiety Atlas V w konfiguracji 551 znajdzie się także należący do NASA ładunek Laser Communications Relay Demonstration oraz sześć małych satelitów dla Departamentu Obrony. Start ma nastąpić w połowie 2019 roku z przylądka Canaveral na Florydzie i będzie finansowany ze środków pochodzących z budżetu na rok fiskalny 2017. W sumie wartość umowy wyniesie 191,1 mln USD. 

Kontrakt jest trzecim z zaplanowanych do 2019 roku piętnastu umów w ramach Fazy 1A programu Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV) zmierzającego do odtworzenia konkurencyjnego środowiska na rynku wojskowych startów orbitalnych. Dotychczasowe dwa postępowania wygrał SpaceX.  Kolejna rywalizacja między dwoma gigantami amerykańskiego rynku kosmicznego będzie dotyczyła wyniesienia na orbitę kolejnego satelity systemu nawigacyjnego GPS 3. Rozstrzygnięcie spodziewane jest we wrześniu br. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!