Reklama

Polska

Baza marsjańska pod Tarnowem z pomocą portalu crowdfundingowego

Baza M.A.R.S., Wizualizacja: Space is More via Facebook
Baza M.A.R.S., Wizualizacja: Space is More via Facebook

Na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl pojawił się projekt pt. „Budowa placówki badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych”, w skrócie M.A.R.S. od Modular Analog Research Station. Polegać on będzie na zbudowaniu pierwszej w Polsce analogowej symulacji bazy księżycowej lub marsjańskiej.  

Planowana baza powstałaby pod Tarnowem, w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim, gdzie znajduje się już największe prywatne obserwatorium astronomiczne w Polsce utworzone przez dr Bogdana Wszołka. Profesjonalna baza wraz z terenem badawczym do przeprowadzania kampanii analogów misji planetarnych (asteroidowych, księżycowych i marsjańskich) ma powstać na obszarze 1.6 ha. Jak zapowiadają pomysłodawcy projektu będzie to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie analogowych habitatów kosmicznych, w których będą mogli przebywać przyszli kolonizatorzy kosmosu.  

Zdaniem pomysłodawców projektu „utworzenie pierwszego w Polsce habitatu badawczego może się znacząco przyczynić do przyspieszenia rozwoju przemysłu kosmicznego w kraju. Proponowany projekt ma na celu rozbudować działalność kosmiczną w Polsce w następujących zakresach”: rozwoju technologii telerobotycznych, optymalizacji pracy w środowiskach interdyscyplinarnych, rozwoju technologii związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem na terenach izolowanych od środowiska naturalnego, ekologii: reutylizacji wody, ziemi i powietrza, edukacji oraz zwiększenie zatrudnienia.

Projekt realizowany jest przez Europejską Fundację Kosmiczną, a jej koordynatorem jest m.in. jej wiceprezes Agata Kołodziejczyk, która posiada doświadczenie w pracy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Aktualnie nad M.A.R.S. pracuje około 12 osób. Wśród nich są: przedstawiciel klastru PIKMED odpowiedzialny za medyczne wyposażenie bazy – Tomasz Szelągowski, architekci: Scott Porter i Leszek Orzechowski, grafik: dr Szymek Drobniak, informatyk Michał Gocyła, Kacper Zieliński z firmy Aerolife, inżynierowie Bartosz Moczała i Bartosz Postulka z AGH Space Systems, Szymon Gryś ze Space is More, twórcy łazika Legendary Rover, m. in. Łukasz Bereś, filmowcy, m. in. Karol Horosin, Ola Ławrynowicz z firmy Spiruu odpowiedzialna za budowę bioreaktora z alg oraz koordynatorzy projektu: dr Agata Kołodziejczyk, dr Jakub Mielczarek i dr Bogdan Wszołek. W grupie projektowej znajduje się 40 różnych specjalistów. Łącznie w projekt M.A.R.S. zaangażowanych jest więc niemal 70 osób.

Partnerami projektu M.A.R.S. jest 17 podmiotów, które zapewniają bogate zaplecze naukowe, administracyjne i gospodarcze. Są to:  Stowarzyszenie Astronomia Nova, Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi, Wobit, Fundacja forScience, AGH Space Systems, Spirru, Hipromine, Analog Planetary Operations Group, Garaż Złożoności (Garage of Complexity), Polskie Towarzystwo Rakietowe, Pikmed – Polski Innowacyjny Klaster Medyczny, SKAPolska, Pracownia Projektowa Pilacki, Scott Porter, Space is More, Proxim, Neuronator.

Jeśli uczestnikom projektu uda się zebrać 60 tys. zł, to planują zbudować bazę w wersji minimum, zawierającą kopułę centralną oraz moduł wejściowy i moduł mieszkalny. W takiej bazie zrealizowana zostanie dwutygodniowa misja księżycowa. Gdyby jednak udało się zebrać kwotę dwukrotnie większą, czyli 120 tys. zł, to baza zostanie rozbudowana o śluzę oraz moduł magazynowy. Ponadto będzie wyposażona w systemy zbierania i przetwarzania  informacji oraz  podtrzymywania życia. A dodatkowo zostanie zrealizowana misja marsjańska. W przypadku otrzymania kwoty 180 tys. zł, baza ma zostać rozbudowana o moduł laboratoryjny wraz z wyposażeniem pozwalającym na prowadzenie badań naukowych. Natomiast cała jej konstrukcja zostanie przysypana warstwą regolitu. Ponadto zostaną sfinansowane kolejne edycje misji wraz z rekrutacją nowych analogowych astronautów.

Dlaczego do sfinansowania tego projektu wykorzystano portal crowdfundingowy?

Wynika to z faktu, że nowo powstała grupa nie może w tej chwili liczyć na finansowanie ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej. Natomiast w sytuacji, kiedy ten projekt okaże się sukcesem, ESA z chęcią udzieli patronatu. Poza tym crowdfunding jest w tej chwili najszybszym sposobem na zdobycie potrzebnych funduszy. Członkami zespołu są Szymon Gryś i Leszek Orzechowski z grupy Space is More, którzy pomogli w przygotowaniu całej akcji w oparciu o ich doświadczenie z akcją przeprowadzoną 2 lata temu, kiedy zebrali 92 tyś. zł w celu reprezentacji Polski na finale konkursu NASA. 

Za wsparcie projektu osoby, które go wspomogą, mogą spodziewać nie tylko wdzięczności, ale też wyjątkowych nagród. Ponieważ jest to projekt naukowy, a wielu z jego uczestników jest wykładowcami, dlatego przy większości nagród można spodziewać się zaproszenia na jeden z trzech wykładów, które pozwolą donatorom poznać lepiej osoby biorące udział w tym projekcie oraz sam projekt.

Pomysłodawcy planują rozpoczęcie prac nad bazą M.A.R.S. w czerwcu br., co umożliwiłoby przeprowadzenie pierwszej, dwutygodniowej analogowej misji księżycowej w sierpniu br. 

(PG) 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!