Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Amerykańsko-kanadyjska współpraca komercyjna w zakresie SSA

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

Dwie północnoamerykańskie firmy ogłosiły porozumienie, na mocy którego zaoferują swoim klientom kompleksowy pakiet usług w zakresie świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (Space Situational Awareness – SSA).

Rozpoczęcie kooperacji rozpoczęły przedsiębiorstwa ExoAnalytic Solutions z Kalifornii oraz NorthStar Earth & Space z Montrealu. Podały to do wiadomości publicznej podczas londyńskiego wydarzenia Space Situational Awareness Conference, dnia 1 kwietnia 2019 r.

Obydwa podmioty będą wspólnie oferować swoim komercyjnym klientom – operatorom satelitów – usługi związane z ochroną tych satelitów przed kolizjami z kosmicznymi śmieciami, tudzież z innymi obiektami aktywnymi na orbitach okołoziemskich.

W planowanej działalności ExoAnalytic Solutions będzie wykorzystywać swoją globalną sieć teleskopów. NorthStar Earth & Space będzie natomiast bazować na danych zbieranych przez sensory zainstalowane na pokładach czterdziestu satelitów pozostających w dyspozycji tej firmy.

Współpraca między zaufanymi partnerami i narodami jest niezbędna do bezpiecznego działania w przestrzeni kosmicznej. W Kanadzie działa Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, ruch w kosmosie jest naturalnym kolejnym krokiem ewolucji.

Stewart Bain, CEO NorthStar Earth & Space

Na podstawie danych ze swoich instrumentów NorthStar będzie zbierać dokładne informacje o położeniu satelitów swoich klientów. Następnie, przy pomocy złożonych obliczeń i algorytmów, przygotowywane będą prognozy dotyczące ryzyka zderzenia takiego satelity z innym obiektem na orbicie. Jednocześnie NorthStar będzie bowiem śledzić ruch setek tysięcy krążących wokół Ziemi obiektów, zidentyfikowanych jako kosmiczne odpady.

Operatorzy satelitarni potrzebują niezależnych, dokładnych źródeł danych i narzędzi, aby umożliwić im podejmowanie mądrych decyzji w czasie rzeczywistym. ExoAnalytic Solutions i NorthStar Earth & Space zaoferują najwyższej jakości dane SSA, narzędzia i usługi, aby zapewnić bezpieczny dostęp do przestrzeni kosmicznej przyszłym pokoleniom.

Doug Hendrix, CEO ExoAnalytic Solutions

Podmioty korzystające z usług kanadyjsko-amerykańskiego duetu mają zatem otrzymywać ostrzeżenia co do potencjalnego zagrożenia swoich satelitów kolizją. Informacje kierowane do klientów w tej materii mają być precyzyjne i trafiać do nich na czas. Dzięki temu operatorzy satelitów, uruchamiając silniki manewrowe swoich urządzeń, będą mieli szanse uchronić je przed kosmicznym zderzeniem.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!