Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Chiny testują nowy pocisk balistyczny bazowania morskiego

Chiński okręt Type 094. Fot. US Navy Office of Legislative Affairs via Wikipedia
Chiński okręt Type 094. Fot. US Navy Office of Legislative Affairs via Wikipedia

Powołując się na nieujawnione źródła w Departamencie Obrony USA, zachodnie agencje informacyjne przekazały doniesienia o serii próbnych odpaleń nieobserwowanego dotąd chińskiego pocisku balistycznego bazowania morskiego JL-3. Testowe wystrzelenia miały zostać wykryte przez amerykańskie satelity wczesnego ostrzegania w okresie między 20 a 23 listopada br. w rejonie Morza Żółtego. Ocenia się, że nowe pociski SLBM odpalano ze zmodyfikowanego konwencjonalnego okrętu podwodnego Type 032, sprawdzając głównie działanie wyrzutni i systemu inicjującego zapłon – bez dogłębnego testowania skutecznego zasięgu rażenia, który szacowany jest przez wywiad USA na ponad 9 tys. km.

Doniesienia o prawdopodobnym przeprowadzeniu przez Chiny pierwszej serii prób z nowym pociskiem SLBM zapoczątkował raport opublikowany 18 grudnia br. przez serwis internetowy Washington Free Beacon. Powołano się w nim na źródła bezpośrednio ulokowane w Pentagonie i federalnych agencjach wywiadu USA. Przekaz ten potwierdził następnie magazyn The Diplomat, w oparciu o własnych rządowych informatorów.

Zgodnie z treścią tych doniesień, seria odpaleń nowego chińskiego pocisku bazowania morskiego miała nastąpić między 20 a 23 listopada br. na Zatoce Pohaj w izolowanej, północno-zachodniej części wybrzeża Morza Żółtego. W trakcie testu odpalono prawdopodobnie 5 rakiet, które startowały ze zmodyfikowanego konwencjonalnego okrętu podwodnego Type 032. Spośród wszystkich pocisków, tylko jeden miał przebyć w locie dystans zbliżony do przewidywanego maksymalnego zasięgu nowego uzbrojenia, czyli blisko 9.000 km. Informacji obrazowych o przeprowadzeniu prób miały dostarczyć satelity amerykańskiego systemu wczesnego ostrzegania.

Okrętowy pocisk JL-3 (Julong-3) zapowiadano już wcześniej jako następcę użytkowanego obecnie strategicznego systemu rakietowego bazowania morskiego JL-2, wzorowanego na konstrukcji lądowego systemu balistycznego DF-31. Istniejące rakiety JL-2 stanowią trzon uzbrojenia strategicznego na wyposażeniu okrętów podwodnych Type 094 SSBN (Chiny dysponują aktualnie co najmniej czterema takimi jednostkami). Według znanych specyfikacji, pociski tego typu dysponują skutecznym zasięgiem rzędu 7 tys. km, czyli znacznie mniejszym od konkurencyjnych rakiet amerykańskich i rosyjskich – Trident II i Buław, które osiągają dystans rzędu 12 tys. km.

Wprowadzeniu JL-3 na uzbrojenie chińskiej marynarki wojennej ma towarzyszyć oddanie do użytku dedykowanego im okrętu podwodnego nowej generacji, Type 096. Oczekuje się, że rozpocznie on próby morskie najwcześniej za 3-4 lata. Ponadto rakiety JL-3 mają także wejść na wyposażenie starszych okrętów podwodnych Type 094A.

Sam pocisk balistyczny JL-3 oparto prawdopodobnie na konstrukcji rakiety bazowania lądowego na paliwo stałe, DF-41. Oczekuje się zatem, że będzie mogła przenosić co najmniej 5 do 7 zintegrowanych głowic bojowych MIRV. W grę może wchodzić również wydłużenie zapowiadanego zasięgu rakiety nawet do 12 tys. km.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!