Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Iran wystrzeli satelity bez względu na presję USA

Rakieta Simorgh na kosmodromie. Fot. Irańska Agencja Kosmiczna
Rakieta Simorgh na kosmodromie. Fot. Irańska Agencja Kosmiczna

Przed tygodniem Mike Pompeo przestrzegał Teheran, by ten zaniechał wynoszenia satelitów na orbitę, gdyż mogłoby to przyczyniać się do rozwoju technologii do produkcji pocisków balistycznych. Iran jednakże konsekwentnie dąży do wystrzelenia swoich satelitów. Potwierdzają to zdjęcia satelitarne.

Od kilku tygodni świat obiegają podbijane przez irańskie media doniesienia, jakoby Teheran szykował się do rychłego wyniesienia w przestrzeni kosmiczną satelitów. Dnia 3 stycznia br. amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przestrzegł, że prace nad rakietami nośnymi, które mogłyby wystrzelić satelity, pozwalają Teheranowi rozwijać pokrewne technologie niezbędne do budowy pocisków balistycznych. Takie postępowanie, ma zdaniem Pompeo stać w jawnej sprzeczności z treścią rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231.

W czwartek 10 stycznia rychłe wystrzelenie satelitów potwierdził irański prezydent, Hassan Rouhani. Wspomniał przy tym, że wyniesione mają być dwa satelity. Związane z tym starty rakiet mogą nastąpić w lutym 2019 r., co byłoby dodatkowym akcentem dla uczczenia przypadającej w tym roku 40-tej rocznicy irańskiej rewolucji islamskiej.

Jednocześnie strona irańska poinformowała w zeszłym tygodniu, że trzy satelity pomyślnie przeszły wszystkie testy przed planowanym wyekspediowaniem ich w kosmos.

Iran zapewnia, że zaplanowane na najbliższą przyszłość misje kosmiczne związane z wynoszeniem tamtejszych satelitów nie naruszają wspomnianej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Dowody na to, że Iran szykuje się do wystrzelenia rakiet, można znaleźć także na pochodzących z początku stycznia br. zdjęciach satelitarnych od firmy Planet. Pokazują, co dzieje się na terenie Imam Khomeini Space Center.

Zobrazowania te poddali analizie specjaliści z Middlesbury Institute of International Studies w Monterey. Jak podaje CNN, tamtejsi eksperci dostrzegli na obszarze kosmodromu taką samą aktywność, jaka miała miejsce przed ostatnim wystrzeleniem rakiety w 2017 r. Ich zdaniem brak jest sygnałów wskazujących na to, by przygotowywany start rakiety miał charakter militarny.

Prawdopodobnie satelity będą wynoszone z użyciem irańskiej produkcji rakiety nośnej Simorgh. Co ciekawe, CNN twierdzi, że aktywność w centrum kosmicznym wskazywałaby na przygotowania do startu satelity obserwacji Ziemi. Tymczasem Teheran zapowiada wyniesienie satelitów telekomunikacyjnych.

Iran przygotowuje swoją misję kosmiczną w czasie, kiedy Mike Pompeo odwiedza środkowowschodnich sojuszników Waszyngtonu jako rzecznik twardej postawy wobec władz w Teheranie. Tymczasem, nie dalej jak w środę 9 stycznia, najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei nazwał przedstawicieli władz USA „pierwszej klasy idiotami”.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!