Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Kolejne miliony na nową odsłonę systemu AEGIS

Opalenie pocisku SM-2 z pokładu krążownika klasy Ticonderoga, USS Cowpens. Fot. US Navy via Flickr / Mass Communication Specialist 3rd Class Paul Kelly
Opalenie pocisku SM-2 z pokładu krążownika klasy Ticonderoga, USS Cowpens. Fot. US Navy via Flickr / Mass Communication Specialist 3rd Class Paul Kelly

Amerykańska Agencja Obrony Antybalistycznej (Missile Defense Agency, MDA) rozszerzyła zakres zamówienia dotyczącego prac nad nową wersją okrętowego systemu przeciwrakietowego Aegis. Dodatkowy kontrakt w tym przedmiocie, opiewający na ponad 15 mln USD, zawarto z wydziałem Rotary and Mission Systems koncernu Lockheed Martin. W efekcie całkowita wartość nakładów zakontraktowanych w programie Aegis BMD wzrosła z 2 mld 817 mln do 2 mld 832 mln USD.

Aneks do umowy realizowanej przez Lockheed Martin Rotary and Mission Systems z siedzibą w stanie New Jersey został zatwierdzony 9 lipca br. przez Agencję Obrony Antybalistycznej USA (US Missile Defense Agency, MDA). Przedstawicielstwo koncernu otrzymało dodatkowe środki na rozwój nowej odsłony systemu obrony przeciwrakietowej, Aegis Ballistic Missile Defence (w wersji 6.0). Zatwierdzona modyfikacja kontraktu rozszerzyła jego całkowitą wartość o niemal 15,01 mln USD. W efekcie aktualny koszt realizacji programu Aegis BMD osiągnął pułap 2 mld 832 mln USD.

W treści kontraktu uzupełniającego Lockheed Martin RMS został zobligowany do „dostarczenia materiałów i usług wsparcia realizacji programu rozwojowego Aegis Ballistic Missile Defense 6.0”. Realizacją opisanego zakresu zadań mają zająć się zakłady koncernu zlokalizowane w Moorestown w stanie New Jersey. Ustalono przy tym, że okres wykonania nowych postanowień upłynie 31 grudnia 2018 roku.

Na tym jednak nie kończy się zakres poszerzonej odpowiedzialności za postępy w programie Aegis BMD, jaki dotyczy zakładów w New Jersey. Zaledwie tydzień wcześniej, w dniu 25 czerwca wydział LM RMS otrzymał osobny kontrakt w ramach tego projektu antybalistycznego. Warta 78 mln USD umowa objęła zapewnienie operacyjności poligonowych systemów rakietowych i infrastruktury testowej. W jej treści doprecyzowano, że chodzi o „dostawy urządzeń, obsługę inżynieryjną, zabezpieczenie techniczne, konfigurację sprzętową oraz kontrolę jakości wraz z konserwacją”, obejmujące m.in. działanie ośrodka radarowego SPY-1A oraz firmowe centrum rozwoju systemów uzbrojenia. Kontrakt obejmuje przy tym zakładane przygotowanie ośrodków testowych programu Aegis, które obsłużą próby modernizowanych okrętów klasy Ticonderoga i Arleigh Burke.

Lockheed Martin i jego zakłady w Moorestown od początku uczestniczą w wieloletniej realizacji programu okrętowej i przybrzeżnej obrony antybalistycznej (począwszy od 1969 roku). Wydział oraz jego wcześniejsze inkarnacje pozostawały zawsze kluczowym wykonawcą zamówień dotyczących dostaw systemów zarządzania walką i działaniem uzbrojenia. Firma dostarczała w ostatnim czasie oprogramowanie i rozwiązania sterujące w ramach pakietu rozwojowego Baseline-9 (najnowsze wersje systemu, BMD 5.0 i 5.1).

Program AEGIS Balistic Missile Defense (Aegis BMD) jest morskim składnikiem wielowarstwowego systemu antybalistycznego koordynowanego przez MDA. Stany Zjednoczone rozszerzają obecnie współpracę nad rozwojem jego komponentów, czego przykładem jest japoński udział w programie oraz podjęte przygotowania do współpracy międzynarodowej m.in. z Koreą Południową, Australią, Hiszpanią i Norwegią. W samych USA elementy systemu różnego przeznaczenia rozlokowano już na co najmniej 33 okrętach US Navy.

W aktualnie stosownych konfiguracjach (do niedawna głównie BMD 3.6.1 oraz BMD 4.0.1, a po wprowadzonych aktualizacjach systemu prowadzenia walki – także 5.0 oraz 5.1), system Aegis BMD jest elementem obrony warstwy pośredniej (midcourse defense - na najwyższym pułapie lotu) oraz terminalnej (terminal phase defense). Docelowo jednak, obejmować ma wszystkie trzy główne strefy eliminacji zagrożenia balistycznego, począwszy od zwalczania pocisków w ich fazie startowej (boost phase defense).

Trzonem systemu pozostają pociski SM-3 (hit-to-kill, wykorzystujące nadaną energię kinetyczną do eliminacji celu) i SM-6 (wyposażone w głowicę odłamkową). Najnowszym, obecnie wprowadzanym orężem systemu (wraz z wersją BMD 5.1) jest pocisk SM-3 Block IIA. W powszechnym użyciu pozostają też wcześniejsze: SM-3 Block IA oraz SM-3 Block IB.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!