Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Minister obrony Francji: 3,6 mld euro na satelity wojskowe

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Florence Parly, minister obrony Republiki Francuskiej, zapowiedziała znaczne wydatki na odnowę floty satelitów militarnych tego kraju. Paryż chce mieć dobry ogląd tego, co dzieje się wokół francuskich granic. Skala wydatków na obronność tego kraju ma w ciągu kilku lat dobić do pożądanego w NATO poziomu 2% PKB.

Szefowa resortu obrony przedstawiła swoje zapowiedzi w niedzielę 9 września br. w rozmowie z francuską rozgłośnią Europe 1.

Zainstalujemy kamery monitorujące na naszych satelitach, żebyśmy wiedzieli, kto się do nas zbliża.

Florence Parly, minister obrony Francji

Na odświeżenie francuskiej floty satelitów wojskowych Paryż zamierza wyasygnować aż 3,6 miliarda euro.

 Dnia 28 czerwca 2018 r. francuski parlament przyjął ustawę o planie wydatków wojskowych na lata 2019-2025. Zgodnie z tym aktem do 2025 r. Francja będzie wydawać na zbrojenia do 2% PKB. Oznacza to, że w roku 2025 Paryż przeznaczy na te cele ok. 50 mld euro.

Kroki podejmowane na tym polu przez Francję są zbieżne z ustaleniami NATO z 2014 r., zgodnie z którymi państwa członkowskie powinny przeznaczać na obronność co najmniej po 2 proc. swojego PKB.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!