Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Myśliwce i wytwórnia radarów wycelowanych w kosmos. Pakietowa oferta dla Kanady

Ilustracja: SAAB [saab.com]
Ilustracja: SAAB [saab.com]

Koncern Saab zaproponował utworzenie w Kanadzie nowego zakładu zdolnego do wytwarzania m.in. naziemnych radarowych systemów monitorowania przestrzeni kosmicznej. Propozycja otwarcia w Vancouver tzw. „Saab Sensor Centre” jest składnikiem zbiorczej oferty przemysłowej złożonej w ramach rządowego przetargu na dostawy nowych myśliwców dla kanadyjskich sił powietrznych (program Future Fighter Capability Project, FFCP). Zamysł ogłoszono w trakcie organizowanej 18 stycznia br. konferencji AIx Space 2021.

Planowane Saab Sensor Centre w Vancouver (Kolumbia Brytyjska) zajmowałoby się w głównej mierze rozwojem technologii sensorów radarowych różnego przeznaczenia (głównie na użytek militarny). Jednym z konkretnie proponowanych zakresów wdrożenia jest opracowanie w Kanadzie użytkowego radaru rozpoznania przestrzeni kosmicznej (Space Surveillance Radar – SSR) we współpracy z innymi firmami kanadyjskiego przemysłu kosmicznego. Przewiduje się, że radar ten będzie skierowany na rynek globalny jako dobro eksportowe. W zamyśle ma zapewnić dotąd nieistniejące zdolności wglądu w sytuację na orbicie okołoziemskiej oraz wiedzę na temat tego, jakie obiekty tam się znajdują i jak oddziałują.

Na potrzeby projektu Saab zbudował wersję demonstracyjną urządzenia na potrzeby monitorowania kosmosu. Będzie on punktem wyjścia dla dalszych prac nad radarem SSR we współpracy z kanadyjskimi firmami i przy wykorzystaniu ich wiedzy i doświadczenia. Wersja demonstracyjna została skonstruowana z wykorzystaniem technologii radarowej, która stosowana jest w militarnych radarach firmy Saab, funkcjonujących na całym świecie, w tym na kanadyjskich i amerykańskich okrętach wojennych.

Zgodnie z propozycją koncernu, cały ośrodek produkcyjny zapewniłby szereg nowych miejsc pracy dla kanadyjskich inżynierów w rejonie Vancouver, a także oferowałby środowiskom akademickim możliwości udziału w pracach badawczo-rozwojowych.

Wiele obszarów współczesnego życia, jak i potencjał militarny zależy od przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj przestrzeń ta wcale nie jest pusta – w bezpośredniej bliskości atmosfery Ziemi znajdują się liczne satelity, których liczba będzie w przyszłości jeszcze szybko wzrastać. Uważamy, że kooperacja Saaba z kanadyjskimi partnerami z branży kosmicznej to idealne połączenie do wspólnego opracowania radaru SSR, zarówno na potrzeby Kanady, jak i rynku globalnego

Simon Carroll, prezes Saab Canada Inc.

Propozycja Saaba dla Kanady jest częścią firmowej oferty w ramach rozpisanego w 2020 roku programu przetargowego Future Fighter Capability Project (FFCP), dotyczącego zakupu 88 nowych myśliwców. W sierpniu 2020 r. rząd Kanady potwierdził otrzymanie trzech ofert w tym wielomiliardowym przetargu - oprócz szwedzkiej spółki Saab z samolotem Gripen E, złożyły je także firmy Lockheed Martin (F-35 Lightning II) i Boeing (F/A-18 Super Hornet Block III).

Oczekuje się, że wstępna ocena ofert zakończy się na początku 2021 r., po czym Kanada podejmie rozmowy z oferentami w celu negocjacji nad ostatecznymi warunkami. Jako kryteria oceny ofert wskazano poziom zdolności (60%), kosztów (20%) oraz powiązanych korzyści ekonomicznych (20%). Umowy z preferowanym oferentem mają zostać sfinalizowane w 2022 roku - dostawa pierwszych myśliwców spodziewana jest na 2025 rok.


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama