Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Nagły test pocisku Minuteman. Wznowienie prób po dłuższej przerwie

Fot. US Air Force/Senior Airman Ian Dudley
Fot. US Air Force/Senior Airman Ian Dudley

Siły Powietrzne USA przeprowadziły w dniu 25 kwietnia br. kolejny test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Odpalenie miało miejsce w kalifornijskiej bazie lotniczej Vandenberg i było pierwszą tegoroczną próbą amerykańskiej bojowej rakiety bazowania lądowego. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, próba zakończyła się powodzeniem.

Dowództwo komponentu strategicznego Sił Powietrznych USA (US Air Force Global Strike Command) przeprowadziło próbne wystrzelenie nieuzbrojonego pocisku balistycznego Minuteman III w środę 25 kwietnia o godz. 5:26 czasu lokalnego. Odpalenie miało miejsce w kalifornijskiej bazie lotniczej Vandenberg i było pierwszą tegoroczną próbą tej międzykontynentalnej rakiety bazowania lądowego. Pocisk został posłany w kierunku uprzednio zidentyfikowanego celu ćwiczebnego, ulokowanego na Pacyfiku w odległości ok. 4.200 mil (6.750 km) na południowy zachód od miejsca startu. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, próba zakończyła się sukcesem.

W trakcie rutynowego rozruchu sprawdzono przede wszystkim zdolność pocisku do utrzymania ustalonego kursu (w wyznaczonym korytarzu bezpieczeństwa), sprawność jego systemu naprowadzania oraz odwzorowanie właściwego przebiegu faz lotu. Zebrane dane i porównane parametry uznano za zadowalające. Ich szczegółowe zestawienia nie są jednak udostępniane do wglądu opinii publicznej.

Zrealizowany test był pierwszym tegorocznym przypadkiem zaplanowanego odpalenia amerykańskiej rakiety międzykontynentalnej bazowania lądowego. Pierwotnie miał on dojść do skutku znacznie wcześniej (w lutym 2018 roku), jednak start odłożono na inny termin. Decyzję tę tłumaczono później zbyt dużym ryzykiem destabilizacji sytuacji międzynarodowej w obliczu rozpoczynających się wówczas na Półwyspie Koreańskim zimowych igrzysk olimpijskich.

Poprzednia zrealizowana próba rakietowa tego typu odbyła się w sierpniu 2017 roku. Przygotowania do bieżącej notyfikowano wyjątkowo późno, bo na mniej niż 12 godzin przed wyznaczonym terminem realizacji. W przygotowaniach udział wziął personel 90. Skrzydła Rakietowego (90th Missile Wing) z bazy lotniczej Francis E. Warren w stanie Wyoming oraz 576. Eskadry Doświadczalnej (576th Flight Test Squadron) przypisanej do bazy Vandenberg.

W planach Departamentu Obrony USA jest podtrzymanie dyspozycyjności wiekowych rakiet Minuteman III w perspektywie co najmniej do 2030 roku. Cały dostępny arsenał (blisko 430 egzemplarzy rakiet) skierowano niedawno do gruntownej konserwacji i kompleksowego przeglądu sprawności technicznej. W ciągu następnych 20 lat amerykańskie siły powietrzne planują wymieniać pociski Minuteman III na nieistniejące jeszcze rakiety nowej generacji, określane jako Ground Based Strategic Deterrent (GBSD). Pociski te z założenia będą stanowiły trzon amerykańskiego potencjału odstraszania nuklearnego przynajmniej do 2075 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!