Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Pentagon sprawdzi certyfikację rakiet SpaceX dla realizacji misji wojskowych

Start rakiety Falcon Heavy. Fot. SpaceX
Start rakiety Falcon Heavy. Fot. SpaceX

Pentagon sprawdzi certyfikację dla pojazdów kosmicznych nadaną przez amerykańskie siły powietrzne założonej przez Elona Muska firmie SpaceX pod kątem zgodności z wytycznymi - podała we wtorek 12 lutego agencja Reutera, powołując się na okólnik resortu obrony USA.

Notatka podpisana przez zastępcę generalnego inspektora ministerstwa obrony USA Michaela Roarka wskazuje na wątpliwości dotyczące zatwierdzenia przez siły powietrzne projektów wykorzystanych w rakietach nośnych Falcon 9 i Falcon Heavy. Według informacji Reutera Pentagon rozpocznie kontrolę jeszcze w lutym.

Pod koniec grudnia SpaceX zrealizowało pierwszą misję w ramach programu kosmicznego bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i wystrzeliła z Przylądka Canaveral na Florydzie wojskowego satelitę nawigacyjnego GPS III. Według Reutera było to znaczące zwycięstwo dla Elona Muska, który przez kilka lat ubiegał się o dostęp do zdominowanego przez Lockheed Martin Corp i Boeing Co. dochodowego rynku misji kosmicznych dla wojska.

W połowie stycznia SpaceX zapowiedziało masowe zwolnienia, które mają dotknąć nawet 10 proc. siły roboczej spółki zatrudniającej ponad 6 tys. pracowników. Restrukturyzacja uzasadniona została "niezmiernie trudnymi wyzwaniami" stojącymi przed firmą w związku z planami udostępnienia globalnego satelitarnego internetu oraz stworzenia załogowego statku kosmicznego zdolnego do podróży międzyplanetarnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!