Potężny rosyjski laser usunie kosmiczne śmieci i zniszczy satelity?

13 czerwca 2018, 13:56
Laser_broom
Ilustracja: Fulvio314/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Rosjanie pracują nad potężnym kosmicznym laserem. Urządzenie ma być zdolne odparowywać kosmiczne śmieci zalegające na orbicie wokół Ziemi. Technologia będzie też mogła być potencjalnie wykorzystana do niszczenia nieprzyjacielskich satelitów.

Nad laserem kosmicznym o wielkiej mocy pracuje przedsiębiorstwo Scientific and Industrial Corporation "Precision Instrument Systems" (NPK SPP), podmiot zależny korporacji Roskosmos.

Laserowe działo kosmiczne ma powstać na bazie budowanego obserwatorium Altay Optical-Laser Center. Koncepcja opracowana przez naukowców obejmuje skonstruowanie optycznego systemu wykrywania, wyposażonego w lasery półprzewodnikowe oraz system transmisji i odbioru.

Aparatura będzie zasilana przez półprzewodnikowy generator. Jej przeznaczeniem będzie przede wszystkim zwalczanie kosmicznych śmieci. Do unieszkodliwiania orbitalnych odpadów będzie wykorzystywany proces ablacji laserowej. Promień lasera, po skierowaniu go na dany obiekt, rozgrzeje swój cel na tyle, że obiekt ów wyparuje.

Laserowe „działo” będzie długie na blisko 3 m. Choć powstaje szczytnym celu, jakim jest walka z istotnym problemem kosmicznych śmieci, należy mieć na uwadze, że tego rodzaju kosmiczny laser Rosjanie będą też mogli wykorzystać do niszczenia satelitów w przestrzeni kosmicznej.

Instrument będzie można wykorzystywać do efektywnego usuwania obiektów z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), krążących od 160 do 2000 km ponad powierzchnią planety.

KomentarzeLiczba komentarzy: 104
MAX
środa, 13 czerwca 2018, 23:00

Poczekajmy na pierwszy test , potem będzie można na ten temat dyskutować.

wer
środa, 13 czerwca 2018, 22:45

I wreszcie miłująca pokój Ojczyzna światowego Proletariatu zniszczy imperialistów... O takich różnych sowieckich zabawkach, które juz, juz odmienia dzieje świata słyszałem pierwszy raz w 86\' w czasie służby zasadniczej w Lwp... Powodzenie towarzysze:)

żart miesiąca
środa, 13 czerwca 2018, 22:41

LOL o Boże. Nie potrafią nawet zrobić lasera do odtwarzacza CD a już chwalą się Gwiazdą Śmierci.

Mietek
środa, 13 czerwca 2018, 22:36

Ot, satelita powinien pierdnąć dymkiem.

droma
środa, 13 czerwca 2018, 22:35

podstawowa cecha tego lasera z rosji skamieliny bedzie opoznienie w jego wytworzeniu poza tym to sama rewelacja przy jego pomocy nareszcie odnajdzie sie niewidzialny dobrobyt,i bedzie mozna suszyc onuce -balszaja technika ...