Reklama

Technologie wojskowe

300 mln EUR na polski program satelitarny. Potwierdzono inwestycję

Autor. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów via X

Europejski Bank Rozwoju zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny - poinformowała w poniedziałek w Warszawie szefowa EBI Nadia Calvino. To część nowego planu EBI działań dla bezpieczeństwa i obrony.

Premier Donald Tusk ocenił, że plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu. Poinformował, że podpisana w poniedziałek umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na polski system satelitarny opiewa na 300 mln euro. Jak zaznaczyła Nadia Calvino, kwota ta jest pierwszym działaniem EBI w ramach tego nowego planu.

Dzisiaj możemy liczyć na bardzo tanie, korzystne kredyty na rzecz inwestycji, które będą służyły cywilnym zadaniom, a równocześnie będą sprzyjały naszej obronności i bezpieczeństwu” - powiedział szef rządu po spotkaniu z prezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadią Calvino.

Jak mówił, do takich należy podpisana w poniedziałek umowa dotycząca polskiego programu satelitarnego, realizowanego we współpracy z Francją. Podkreślił, że obecność Europejskiego Banku Inwestycyjnego w tym projekcie jest „nie do przecenienia”.

Reklama

Mówimy o 300 mln euro, a więc kwocie niebagatelnej, dzięki której nasz plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu” - powiedział Tusk. Premier podkreślił, że systemy satelitarne i systemy rozpoznania będą niezbędną częścią tego projektu.

Szefowa EBI przypomniała, że Bank zainwestował w Polsce już prawie 100 mld euro; finansuje drogi, koleje, transformację energetyczną, morską energetykę wiatrową czy warszawskie metro.

Reklama

Polska jest wspaniałym przykładem sukcesu, wykorzystania korzyści z członkostwa w UE. Zawsze będziemy zaufanym partnerem Polski, by zapewniać dobrobyt i rozwój - podkreśliła Calvino podczas wspólnego wystąpienia z premierem Donaldem Tuskiem.

Bank Gospodarstwa Krajowego wyjaśnił w swoim komunikacie, że projekt dotyczy zaprojektowania, montażu, przetestowania i wyniesienia na orbitę pary satelitów zdolnych do robienia zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Projekt obejmuje również dwie stacje naziemne do sterowania satelitami i pobierania zdjęć, które będą wykorzystywane przez polskie MON, MSWiA oraz organy rządowe, takie jak Polska Agencja Kosmiczna. Plan zakłada, że oba satelity osiągną gotowość operacyjną do 2028 roku” - poinformował BGK.

Termin wskazany przez BGK jest zgodny z terminem wyniesienia satelitów z Francji, które Polska zakupiła w 2022 r. Umowa podpisana 27 grudnia 2022 r. przez Agencję Uzbrojenia z koncernem Airbus Defence & Space obejmuje dostawę dwóch satelitów optoelektronicznych (Pleiades Neo) wraz ze stacją odbiorczą. Wyniesienie satelitów na niską orbitę okołoziemską jest planowane na 2027 r. Wynika z tego, że dofinansowanie z EBI gwarantuje nam pokrycie części umowy, wartej ponad 500 mln EUR.

Reklama
Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (3)

  1. kopacz033

    ta Europejska kopula moze zostanie zakupiona ale nie wypali , zeby wypalilo to musieliby kupic ze 50 baterii tej zelaznej kopuly albo i wiecej , sam Izrael posiada 10baterii i to jest za malo nawet z iron dome. Obecnie Izrael ma 70 baterii calego systemu powiecznego i ledwie starcza a co dopiero na cala Europe. Nielogiczne posuniecie i kiepskie szczerze z punktu wywiadu jak wystepuje wojna w Ukrainie, Izraelu czy Palestyny. Tam leci kilka tysiecy kierowanych pociskow jesliu chodzi o bliski wschod to jest ogromna liczba i nie ma szans zeby taki system sie sprawdzil w boju.. To jest tylko by zadowolic spolecznosc ze cos robia a w rzeczywistosci to bedzie porazka . Myslac o 2 systemach to jest smiech na sali i to jest bardzo bardzo malo. Posiadajace kraje pociski o napedzie hipersonicznym w 2 dni zniszcza caly system (wyrzutnie i systemy dowodzenia). To sie nie sprawdzi niestety w prawdziwej wojnie bo systemy maja swoja zywotnosc

  2. Zorgis

    Czy szanowna redakcja może opublikować jakiekolwiek informacje na temat tej inwestycji. ?

  3. Dudley

    Nie rozumiem co to za program ? Umowa z Airbusem z 2022 na produkcję i wyniesienie 2 satelitów Pleiades Neo chyba jest ważna. Czyżbysmy planowali wspólnie z Francją, pozyskanie satelitów wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym? Bo niby jak można powiązać program satelitarny z "żelazną kopułą nad Europą". Bo chyba nie jesteśmy tak zaawansowani techniczne by uczestniczyć w programie europejskich "gwiezdnych wojen" czyli uzbrojonych satelitów. O ile wiem to jesteśmy na etapie sredniozaawansowanych modelarzy.

Reklama