Reklama

Technologie wojskowe

Amerykanie modernizują arsenał nuklearny

Wizualizacja pocisku LGM-35A Sentinel
Autor. Northrop Grumman

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz amerykańskie firmy Northrop Grumman i Aerojet Rocketdyne przeprowadziły test statyczny silnika w trzecim stopniu rozwijanego pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym - LGM-35A Sentinel. Nowy ICBM ma zastąpić obecnie wykorzystywane pociski Minuteman III.

W sobotę, 16 marca br. w kompleksie inżynieryjno-rozwojowym, znajdującym się bazie sił powietrznych Arnold w stanie Tennessee przeprowadzono test statyczny w zamkniętej komorze silnika na paliwo stałe, który zasili trzeci stopień międzykontynentalnego pocisku balistycznego nowej generacji - LGM-35A Sentinel. Nowy ICBM ma zastąpić obecnie wykorzystywane pociski Minuteman III, a tym samym zwiększyć amerykańskie środki nuklearnego odstraszania.

Amerykański koncern Northrop Grumman nie opublikował żadnej informacji dotyczącej przeprowadzonego testu. Jedyny dostępny komunikat został opublikowany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, natomiast nie sprecyzowano w nim dokładnego przebiegu próby.

Reklama

Ten test jest najnowszym elementem naszego programu testów naziemnych i w locie i ma pomóc nam udoskonalić projekt pojazdu powietrznego Sentinel. Pokazuje postęp, jaki czynią Siły Powietrzne w modernizacji strategicznego lądowego środka odstraszania nuklearnego naszego kraju” - Maj. Gen. John Newberry, dowódca Air Force Nuclear Weapons Center oraz dyrektor wykonawczy programu ds. systemów strategicznych

Warto zaznaczyć, że była to już trzecia próba. W marcu 2023 r. przeprowadzono bowiem test silnika w pierwszym stopniu LGM-35A Sentinel. W styczniu br. z kolei odbył się podobna próba na jednostce napędowej do drugiego segmentu. Kontrakt na zaprojektowanie i opracowanie następcy obecnie wykorzystywanego ICBM - Minuteman III - został przyznany firmie Northrop Grumman przez Siły Powietrzne USA w 2020 r. Wartość zamówienia wyniosła wówczas ponad 13 mld USD.

Reklama

Pomimo trwających prac, wojskowi w Stanach Zjednoczonych mają poważne obawy dotyczące programu Sentinel. Według informacji podanych przez portal Spacenews.com, Siły Powietrzne USA szacowały, że ICBM nowej generacji będzie operacyjny do 2030 r., natomiast obecnie wskazuje się na możliwe opóźnienia. Według przewidywań Departamentu Obrony USA, przywoływanych przez portal, program ma kosztować co najmniej 96 miliardów dolarów za 400 pocisków.

LGM-30G Minuteman III
Autor. U.S. Department of Defense

Zakończenie prac nad LGM-35A Sentinel jest jednym z priorytetów amerykańskiego Departamentu Obrony. Obecnie wykorzystywany pocisk Minuteman III jest w służbie już od ponad 50 lat, pamiętając tym samym okres zimnej wojny. Technologia została opracowana przez koncern Boeing, a pierwsze pociski zostały wdrożone w czerwcu 1970 r. Zaprzestanie produkcji nastąpiło w grudniu 1978 r. LGM-30G Minuteman III posiada masę około 36 t, średnicę 1,67 m i zasięg ponad 9500 km. Według informacji podanych przez Departament Obrony USA, w siłach czynnych znajduje się około 400 pocisków.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama