Reklama

Technologie wojskowe

Bezpieczeństwo w kosmosie według Rosji. Oto program Drogi Mlecznej

Kosmiczne śmieci w pobliżu Ziemi.
Kosmiczne śmieci w pobliżu Ziemi.
Autor. ESA

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zapowiedziała utworzenie międzynarodowej platformy informacyjnej do monitorowania przestrzeni kosmicznej w ramach szerszego programu Milky Way. Do współpracy zostały zaproszone inne państwa, w szczególności z formatu BRICS. Milky Way zakłada również wyniesienie satelitów badających obszar bliski Ziemi, a wystrzelenie pierwszego z nich zaplanowano na 2027 r.

Przestrzeń kosmiczna, a w szczególności w pobliżu Ziemi stają się coraz bardziej zatłoczone. Szacuje się, że na orbitach okołoziemskich znajduje się obecnie kilka tysięcy satelitów. Tego typu sytuacja jest motywem do rozpoczęcia krajowych lub międzynarodowych programów monitorowania przestrzeni kosmicznej. Przykładem jest rosyjski projekt Milky Way, który częściowo powinien rozpocząć się do końca tego roku.

Milky Way (tłum. Droga Mleczna) to program, o którym mogliśmy usłyszeć już kilka lat temu. Według informacji podanych przez TASS, powołujący się na przedstawicieli rosyjskiej agencji Roskosmos, projekt zakłada budowę zautomatyzowanego systemu, który obejmowałby dane pochodzące z teleskopów naziemnych oraz specjalnych satelitów to monitorowania przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Docelowo w skład Milky Way wejdzie 65 sensorów naziemnych, natomiast TASS nie poinformował o obecnym ich stanie. Z informacji pochodzących z 2020 r. wynika, że Rosja dysponowała wówczas 36 instrumentami. W przypadku satelitów, Roskosmos planuje wystrzelenie pierwszej jednostki do 2027 r.

Informacje na temat programu pozostają jednak dość ograniczone. Przykładowo nieznany pozostaje koszt projektu. Z informacji podanych przez źródła rosyjskie w 2022 r. wynika, że cały system Milky Way będzie kosztował 2 mld USD. Obecnie szacunki te mogą być niedokładne z uwagi na szalejącą inflację oraz sankcje gospodarcze, dotykające również sektor kosmiczny.

Reklama

Milky Way jest skierowany do społeczności międzynarodowej, szczególnie do państw z formatu BRICS.W przyszłości taka platforma mogłaby stać się ogniwem wymiany informacji między naszymi krajami. Wysłaliśmy projekt protokołu do krajów BRICS i zaproponowaliśmy powołanie wspólnej grupy roboczej i opracowanie planu działania – mapy prac” - powiedział przedstawiciel Roskosmosu, cytowany przez TASS.

Ważnymi partnerami programu z pewnością mogłyby być Chiny oraz Indie, który z każdym rokiem odnotowują znaczący postęp w rozwoju swojego sektora kosmicznego. Pomoc byłaby znacząca dl Rosjan, którzy obecnie zmagają się z wieloma problemami, które są skutkiem rozpoczęcia inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Reklama

Warto również zauważyć, że Milky Way ma charakter cywilny, gdyż głównym celem jest monitorowanie zatłoczenia na orbitach okołoziemskich lub kosmicznych śmieci. Z drugiej strony niewykluczone jest, że satelity wysłane w przyszłości przez Roskosmos będą stanowiły uzupełnienie zdolności wywiadowczych państwa.

Reklama

Komentarze

    Reklama