Reklama

Technologie wojskowe

Co z satelitami dla Wojska Polskiego? MON odpowiada

Autor. Creotech Instrument

Wyniesienie satelitów MikroGlob planowane jest na 2026 r.” - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Z informacji przekazanych naszej redakcji możemy dowiedzieć się nieco więcej także na temat innych programów satelitarnych dla Wojska Polskiego.

W ostatnich tygodniach temat finansowania polskiego komponentu satelitarnego rozgrzał przestrzeń medialną. Pojawiło się także wiele pytań oraz sprzecznych informacji, o które zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej. W odpowiedzi na przesłane przez naszą redakcję pytania wynika przede wszystkim, że kwota 300 mln EUR z Europejskiego Banku Inwestycyjnego zostanie przeznaczona na realizację umowy na satelity obserwacyjne z firmą Airbus Defence & Space.

Reklama

Wojskowe satelity obserwacyjne od Airbus Defence & Space

Przypomnijmy, że umowa podpisana w grudniu 2022 r. dotyczy pozyskania dwóch francuskich satelitów optoelektronicznych (Pleiades Neo) wraz ze stacją odbiorczą. „Realizacja umowy na dostawę dwóch platform satelitarnych wraz z segmentem naziemnym przewidziana jest na 2027 r.” - zaznaczył MON. Obecnie nie przewiduje się rozszerzenia umowy o kolejne platformy.

Warto dodać, że w ramach umowy z firmą Airbus Defence & Space, Wojsko Polskie korzysta od 2023 r. z danych satelitarnych udostępnionych dzięki konstelacji satelitów Pleiades Neo.

Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob

Wiele osób uznało, że finansowanie ma być również powiązane z projektem Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob, który również zakłada budowę konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych. Za jego realizację odpowiada międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi polska firma Creotech Instruments (lider konsorcjum) oraz firma Airbus Defence and Space. MON poinformował, że wspomniane finansowanie z EBI nie jest związane z programem MikroGlob.

Resort obrony zaznaczył, że obecnie wyniesienie satelitów MikroGlob planowane jest na 2026 r. Siły Zbrojne RP prowadzą również prace nad pozyskaniem satelitów radarowych jako odrębne zadanie od projektu Żelaznej Kopuły. „Zdolności te, planowane już w 2025 r., będą wspierać inne programy zbrojeniowe, w tym te związane z obroną powietrzną. Rada modernizacyjna po przeprowadzonej analizie rynku podjęła już w tej sprawie stosowne decyzje” - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Reklama

Projekt PIAST

Oprócz tego, Wojsko Polskie liczy również na projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites), którego założeniem jest budowa konstelacji trzech nanosatelitów optoelektronicznego rozpoznania obrazowego na bazie autorskiej platformy Hypersat firmy Creotech Instruments. W ostatnim czasie nie informowano o postępach w projekcie, zatem zapytaliśmy również o tę kwestię. „Na początku maja br. NCBR dokonał odbioru II etapu realizacji projektu. Obecnie trwa realizacja III etapu projektu” - poinformował MON.

Zgodnie z harmonogramem wykonania projektu, na V etapie realizacji ma zostać przeprowadzona misja testująca zdolności operacyjne konstelacji „PIAST” m.in. poprzez umieszczenie satelitów zespołu PIAST na orbicie okołoziemskiej. Etap V, zgodnie z umową, ma zostać zakończony do 31 maja 2025 r. - dodał resort obrony.

Reklama

Finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) projekt PIAST realizowany jest przez konsorcjum firm oraz instytucji naukowo-badawczych (Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, PCO S.A. - spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej) pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej wynika, że:

  • dostawę dwóch platform satelitarnych wraz z segmentem naziemnym od Airbus Defence & Space przewidziana jest na 2027 r. Do realizacji umowy niezbędna okazała się pożyczka 300 mln EUR od Europejskiego Banku Inwestycyjnego;
  • budowa konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych powinna rozpocząć się w 2026 r.;
  • misja testująca zdolności operacyjne konstelacji PIAST powinna zostać przeprowadzona do 31 maja 2025 r.;
  • Siły Zbrojne RP pracują również nad pozyskaniem satelitów radarowych jako odrębne zadanie od projektu Żelaznej Kopuły. Zdolności te zaplanowano już na 2025 r., natomiast MON nie podał w tym zakresie szczegółów;

Posiadanie sieci urządzeń optoelektronicznych oraz radarowych pozwoli na wejście państwa polskiego w grono państw, tych mniejszych i większych, które te zdolności posiadają. Polska, jako kraj, który jest liczącym się graczem w regionie z rozbudowywaną armią, nie może wobec tego pozostawać w tyle w przestrzeni kosmicznej. Będzie to symboliczne wkroczenie Sił Zbrojnych RP do kluczowej domeny.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!