Reklama

Technologie wojskowe

Kolejny sprawdzian zalążka polskiej rakiety suborbitalnej [WIDEO]

Autor. WZL1

Wykonana przez Konsorcjum z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. na czele rakieta testowa trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych przeszła kolejne próby poligonowe.

Reklama

Głównym celem projektu realizowanego przez Konsorcjum w składzie: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej „GAMRAT” S.A. (ZPS „GAMRAT”) jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej, odzyskiwalnej, suborbitalnej rakiety nośnej, a w efekcie przeprowadzenie demonstracyjnego lotu ponad linię Kármána na wysokość 100 km z ładunkiem o masie do 40 kg. Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR): Szybka Ścieżka „Technologie Kosmiczne”.

Reklama
Autor. WZL1
Reklama

Do przeprowadzonych w lutym i marcu testów poligonowych wykorzystano rakiety, które posłużyły do optymalizacji opracowanych systemów, zaadaptowanych i rozwijanych w rakietach testowych 105 mm oraz docelowych rakietach suborbitalnych. Rakiety wyposażone zostały m.in. w spadochronowy zespół odzyskiwania, system sterowania i stabilizacji lotu. W trakcie przeprowadzonych prób lotnych testom podlegał przede wszystkim system sterowania rakietą: obiekt posiadał system kontroli przechylenia (odpowiadający za kontrolę obrotu wokół osi podłużnej) oraz sterowanie pochylenia i odchylenia. Algorytmy sterowania odpowiadały za utrzymanie żądanego kierunku lotu w toku przeprowadzanego testu.

W naszych zakładach kładziemy silny nacisk na rozwój, czego efektem jest szereg projektów B+R, w które jesteśmy zaangażowani. Zeszły rok był owocny dla projektu budowy Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej, ale nasze ambicje wykraczają daleko poza jego obszar. Mając na celu zapewnienie odpowiedniej infrastruktury i zaplecza do realizacji innych nowoczesnych przedsięwzięć, oddaliśmy do użytku Centrum Badawczo-Rozwojowe WZL1, którego potencjał wykorzystamy do rozwoju wielu projektów, wspierających polski przemysł nie tylko w zakresie możliwości prowadzenia badań w kosmosie, ale również w obszarze innowacyjnych projektów dla lotnictwa.
Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1.

Czytaj też

Badania na poligonie pozwoliły m.in. przetestować algorytmy sterowania rakietą oraz funkcjonowanie systemów odzyskiwania. Próby poligonowe systemu rakietowego zakończyły się pomyślnie.

Autor. WZL 1

Źródło: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. żelazny2

    Bardzo fajnie, można by trochę więcej finansowania zapewnić temu projektowi aby go przyspieszyć. Dzięki temu może w końcu opanujemy technologię pocisków balistycznych dla zastosowań wojskowych.

  2. Paweł P.

    Zamiast w górę, nie może tak na 300-600km solidnie przyłożyć? Działajmy Panowie, Homara potrzeba polskiego!

  3. Hubert

    Bardzej potrzebne są nam rakiety o charakterze wojskowym typu balistycznych czy manewrujących potrzebnych do odstraszania a tym samym obronności Rzeczpospolitej Polskiej.

Reklama