Reklama

Technologie wojskowe

Konstelacja satelitów telekomunikacyjnych US Navy ukończona

  • Satelita konstelacji MUOS, fot. Lockheed Martin
  • <p><span>Zakończenie Saber Strike 18.</span><span> Fot. </span><span style="background-color: transparent;">Tomasz Nowak/Tomasz Kosiec/Defence24.pl</span></p>

Rakieta nośna Atlas V wyniosła w kosmos satelitę telekomunikacyjnego amerykańskiej marynarki Wojennej MUOS-5. Jak informuje Lockheed Martin start przebiegł zgodnie z planem i odebrano już pierwsze sygnały z satelity. MUOS-5 to ostatni instrument z budowanej od 2012 roku konstelacji, która zapewni siłom zbrojnym USA dostęp do globalnej sieci łączności mobilnej. 

Rakieta nośna Atlas V po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie wyniosła na orbitę piątego i ostatniego satelitę telekomunikacyjnego US Navy należącego do konstelacji Mobile User Objective System 5 (MUOS-5). System budowany od 2012 roku ma zapewnić siłom zbrojnym USA dostęp do globalnej sieci łączności mobilnej. Wraz ze stacjami naziemnymi satelity MUOS umożliwią amerykańskim siłom zbrojnym dostęp do bezpiecznego połączenia zapewniającego transmisję głosową i wideo, transfer danych misji oraz połączenie z szybkim internetem na terenie praktycznie całej planety. Wszystkie satelity konstelacji zbudowała firma Lockheed Martin, a całkowity koszt programu MUOS jest szacowany na 6,4 mld USD. 

Wystrzelenie MUOS-5 jest ważnym krokiem milowym. MUOS będzie prawdziwym przełomem dla naszych mężczyzn i kobiet przebywających w służbie na linii frontu gdziekolwiek na świecie. Teraz, gdy konstelacja MUOS jest ukończona będziemy kontynuować pracę z naszym rządem i przemysłem po to by udoskonalić MUOS w oparciu o opinie użytkowników. Jesteśmy zobowiązani by przenieść wszystkie zaawansowane możliwości systemu do naszych myśliwców.

Mark Woempner, Dyrektor Narrowband Communications Systems, Lockheed Martin

W ciągu najbliższych kilku dni instrument zostanie przemieszczony z geostacjonarnej orbity orbity transferowej na docelową orbitę geosynchroniczną na wysokość 37,586 km nad Ziemią. Następnie zostaną wysunięte panele słoneczne i anteny, po czym rozpoczną się testy mające na celu wprowadzenie instrumentu do aktywnej służby. Jak informuje Lockheed Martin misja przebiega zgodnie z planem i odebrano już pierwsze sygnały z satelity MUOS-5. 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama