Reklama

Logistyka wojskowa przyszłości. Wyspa na Pacyfiku kluczowa dla USA

wojsko, logistyka, Rocket Cargo, USA, Pacyfik
Przerzut zaopatrzenia drogą kosmiczną może znacząco usprawnić logistykę wojskową.
Autor. Air Force Research Lab [www.afrl.af.mil]

Departament Sił Powietrznych USA wydał komunikat o planowanej analizie wpływu nowego projektu z zakresu logistyki wojskowej na środowisko. Chodzi o budowę dwóch platform lądowania na wyspie Johnston do przerzutu ładunku drogą kosmiczną.

3 marca 2025 r. w rejestrze federalnym (ang. Federal Register) pojawiła się nota ze strony Departamentu Sił Powietrznych USA (DAF), w której poinformowano o planowanej analizie środowiskowej nowego projektu z zakresu logistyki wojskowej. Chodzi o program Rocket Cargo Vanguard, którego celem jest szybki przerzut ładunku drogą kosmiczną.

Reklama

Nowe spojrzenie na logistykę

Temat logistyki wojskowej jest szeroko poruszany w debacie publicznej, m. in. podczas corocznej konferencji Defence24 Days. Zaniedbanie tej kwestii podczas planowania operacji wojskowej będzie skutkowało dotkliwymi stratami w żołnierzach i sprzęcie. Doskonale przekonali się o tym Rosjanie, których długie kolumny były rażone przez ukraińską artylerię.

Logistyka wojskowa jest kluczowa z perspektywy Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w sytuacji stacjonowania amerykańskich żołnierzy w różnych zakątkach świata. DAF twierdzi, że obecne środki wymagają dni lub tygodni, aby dostarczyć niezbędne materiały do odległych lokalizacji. Wykorzystanie komercyjnej technologii wielokrotnego użytku mogłoby zwiększyć mobilność i przyśpieszyć ten proces.

    Reklama

    Wyspy Pacyfiku pod lupą US Air Force

    DAF wskazał kilka obszarów na Pacyfiku, które mogłyby posłużyć do budowy lądowisk dla statków kosmicznych lub kapsuł. Zaliczono do nich atol Johnstona, atol Kwajalein, Wyspa Midway i Wyspa Wake. Analiza środowiskowa zostanie przeprowadzona w kontekście pierwszego terytorium, gdyż uznano, że jako jedyny spełnia wszystkie warunki postawione przez DAF oraz poszczególne agencje, tj. Federalna Administracja Lotnictwa.

    Przegląd oceni, w jaki sposób budowa i eksploatacja dwóch platform, na których corocznie przez 4 lata zostanie przeprowadzonych 10 lądowań kapsuł lub statków kosmicznych. Współpracującymi agencjami są Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) oraz Służba Ochrony Zasobów Rybnych i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (ang. United States Fish and Wildlife Service). Oczekuje się, że wstępna ocena zostanie wydana już w kwietniu 2025 r., aby później została poddana konsultacjom publicznym.

    Reklama

    Atol Johnston jest położony około 1400 km na zachód od Hawajów. Podczas II wojny światowej służył jako centrum zaopatrzeniowe dla amerykańskiego lotnictwa i okrętów. W latach 60. natomiast był wykorzystywany jako centrum testów nuklearnych.

      Tym razem Amerykanie planują ponownie wykorzystać miejsce jako centrum logistyczne. Idea zakłada wystrzelenie rakiety nośnej z ładunkiem w postaci statku kosmicznego lub kapsuły wielokrotnego użytku, które lądowałyby na atolu Johnstona. Prace nad tego typu technologią prowadzone są przez szereg amerykańskich firm, tj. SpaceX, Sierra Space lub Varda Space. Możliwości te bada z kolei Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA (ang. Air Force Research Laboratory).

      Reklama

      Komentarze

        Reklama