Technologie wojskowe
NATO chce zwiększyć zdolności wywiadowcze
Wojna za wschodnią granicą Polski udowodniła kluczową rolę satelitów w systemie bezpieczeństwa, w tym m.in. w zakresie pozyskiwania danych wywiadowczych. Niezwykle ważne okazały się być firmy prywatne, których usługi sprawdzają się często lepiej niż rządowe. W związku z tym NATO oczekuje pogłębienia współpracy z przemysłem w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Sojuszu.
Dynamiczny rozwój prywatnego sektora kosmicznego następuje od wielu lat. Wpływ na to miało wiele czynników, w zależności od oferowanych usług. Wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój nowych technologii, a wojsko coraz częściej liczy na pomoc. tym zakresie od strony przemysłu. Kolejnym tego przykładem jest wypowiedź asystenta sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa, który podkreślił, że należy pogłębić tę współpracę.
Podczas tegorocznego Sympozjum GEOINT, organizowanego przez Fundację United States Geospatial Intelligence Foundation (USGIF), Scott W. Bray skierował swoją wypowiedź do przedstawicieli przemysłu, których poprosił o pomoc w przyspieszeniu procesu pozyskiwania i wykorzystywania danych wywiadowczych.
„Musimy w większym stopniu współpracować z przemysłem, aby zwiększyć naszą zdolność do dzielenia się informacjami z taką szybkością, jakiej potrzebujemy” - Scott W. Bray cytowany przez portal Space News.
W związku ze swoją wypowiedzią asystent sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa zaprosił firmy dysponujące odpowiednimi technologiami, aby zwróciły się do NATO za pośrednictwem Akceleratora Innowacji Obronnych o nazwie DIANA.
Program utworzony w 2022 r. zajmuje się poszukiwaniem technologii z potencjałem podwójnego zastosowania – zarówno do celów cywilnych i obronnych. Akceleracja ma wesprzeć komercjalizację technologii i przyspieszyć możliwość skorzystania z niej przez armie Sojuszu.
Scott W. Bray omawiał potrzebę większej współpracy z przemysłem odnosząc się do trwającej wojny na Ukrainie. „Środowisko bezpieczeństwa, w którym obecnie się znajdujemy jest inne. Nie mówimy teraz o rywalizacji wielkich mocarstw w Europie. Mówimy o fakcie, że w Europie trwa otwarty konflikt.” - podkreślił Bray. Na koniec zaznaczył, że współpraca, o której mowa jest absolutnie niezbędna dla stabilności i pokoju w obecnych czasach.
Budowana przez NATO sieć akceleratorów Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA) rozrasta się. W marcu br. ogłoszono planowane zwiększenie ośrodków do ponad 20, a także do ponad 180 ośrodków testowych.
Niezwykle ważnym miejscem jest dla projektu obszar Starego Kontynentu, dlatego też uruchomiono nowe akceleratory m.in. w Polsce, a dokładniej w Krakowie. Polski oddział poprowadzą Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Krakowski Park Technologiczny.
Od lat eksperci oraz przedstawiciele wojskowi podkreślają, że przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej dostępna, a odpowiednio wykorzystana zapewnia zdolności, które ciężko uzyskać na Ziemi. Dlatego teżpozyskiwanie tego typu technologii oraz pogłębianie synergii sektora obronnego i prywatnego jest niezbędne.
Przypomnijmy, że w 2019 r. przestrzeń kosmiczna została oficjalnie uznana za piątą domenę operacyjną NATO „niezbędną do odstraszania i obrony Sojuszu”. Z związku z tym podejmowane są kroki, aby zwiększać zdolności również w tym zakresie.
Źródło: Space News/Space24.pl
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!