Technologie wojskowe
Niemcy: program rakiety Ariane "na celowniku" rosyjskiego wywiadu
Federalna prokuratura w Niemczech doprowadziła do zatrzymania i postawienia zarzutów badaczowi akademickiemu z Rosji (przebywającemu od dłuższego czasu służbowo w RFN) za domniemane przekazywanie wywiadowi Federacji Rosyjskiej wrażliwych danych nt. europejskich technologii kosmicznych. Jak oficjalnie wskazano, obiektem zainteresowania miały być przede wszystkim informacje o rozwijanych obecnie rakietach nośnych.
Według oficjalnych rezultatów śledztwa prokuratorskiego, podejrzany Ilhur N. dopuścił się zarzucanego mu szpiegostwa technologicznego podczas pracy w roli asystenta profesorskiego na jednym z bawarskich uniwersytetów. Został aresztowany 18 czerwca ub. r. w związku z podejrzeniem przekazywania wrażliwych informacji na rzecz Rosji. Przedstawienie opinii publicznej treści skompletowanych zarzutów nastąpiło 27 stycznia br. - przeszło pół roku od aresztowania.
Aktualnie niemieccy prokuratorzy postawili obywatelowi Federacji Rosyjskiej oficjalne zarzuty szpiegowania na rzecz tego państwa, twierdząc, że przekazywał rosyjskiemu wywiadowi wrażliwe informacje na temat konstrukcji rakietowych systemów wynoszenia ładunków satelitarnych. Jako obiekty zainteresowania wskazano rakiety nośne Ariane (prawdopodobnie w kontekście zaawansowanych przygotowań do debiutu 6. generacji tego systemu). „Zainteresowanie dotyczyło w szczególności różnych etapów opracowywania europejskiej rakiety kosmicznej i badań (prowadzonych przez) oskarżonego w dziedzinie narzędzi” – przyznali prokuratorzy.
Czytaj też
Jednocześnie, w przedstawionym wniosku prokuratorskim mowa jest dodatkowo o "innej technologii kosmicznej" - podała agencja Reutera.
Jak wskazuje się w doniesieniach medialnych, rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR RF) nakłoniła wspomnianego naukowca (na czas jego pracy w Niemczech) do długoterminowej współpracy. Pierwszy kontakt z podejrzanym miał zostać nawiązany przez rosyjski wywiad nie później niż jesienią 2019 roku. Potem miały nastąpić już spotkania operacyjne, w trakcie których odnotowano przekazanie wrażliwych informacji (co najmniej dwukrotnie, począwszy od października 2020 roku). Za przekazywanie posiadanych danych operacyjnych Ilhur N. miał otrzymać 2500 EUR w gotówce.
Długo oczekiwana nowa wersja ciężkiej europejskiej rakiety nośnej (Ariane 6) ma zadebiutować jeszcze przed końcem 2022 roku - termin ten jest jednak niepewny, gdyż realizowany od 2014 roku projekt napotyka w dalszym ciągu na opóźnienia. Wskazany system nośny rozwijany jest przez konsorcjum wielu podmiotów przemysłowych i inżynieryjnych, z zaangażowaniem kilkunastu europejskich państw (zwłaszcza ośrodków z Francji, Niemiec oraz Włoch). Głównym wykonawcą programu (na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej) jest koncern Ariane Group.
Czytaj też
Źródło: AFP/Reuters/PAP
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104