Reklama

Technologie wojskowe

Nowa broń Chin. Generuje impulsy podobne do wybuchu jądrowego

Chiny coraz śmielej poczynają sobie, jeśli chodzi o globalne operacje wpływu
Chiny coraz śmielej poczynają sobie, jeśli chodzi o globalne operacje wpływu
Autor. thepismire / Flickr

Nowa chińska broń mikrofalowa (HPM), która generuje impulsy porównywalne z wybuchem jądrowym, stanowi zagrożenie dla amerykańskich rojów dronów bojowych – podał w czwartek portal Asia Times. Chińscy naukowcy opracowali także metodę, dzięki której - jak twierdzą - mogą namierzyć 1400 satelitów SpaceX w ciągu 12 godzin.

Według Asia Times, która powołuje się na doniesienia gazety „South China Morning Post” (SCMP), nowa broń wykorzystuje technologię transmisji fazowej, dzięki czemu może precyzyjnie skupić energię, zwiększyć jej zasięg oraz umożliwia jednoczesny atak na wiele celów.

Reklama

Broń, opracowana przez zespół Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha (National University of Defense Technology), wykorzystuje cztery kompaktowe silniki cieplne Stirlinga z zamkniętym cyklem, dzięki czemu w wydajny sposób dochodzi do przekształcenia energii cieplnej w mechaniczną. Broń ta może zakłócać i unieruchamiać systemy elektroniczne w dronach, satelitach oraz samolotach wojskowych bez widocznych uszkodzeń. Jak podano, podczas testów osiągnięto wydajność operacyjną na poziomie 96,6 proc.

SCMP zaznaczyła, że praca nad bronią mikrofalową stanowi część strategii Pekinu, mającej przeciwdziałać zagrożeniu ze strony USA, które planują rozmieszczenie broni HPM w regionie Indo-Pacyfiku.

Gazeta poinformowała także o najnowszych badaniach przeprowadzonych przez zespół badaczy z Uniwersytetu Lotnictwa i Astronautyki w Nankinie (Nanjing University of Aeronautics and Astronautics), którzy opracowali metodę namierzania konstelacji satelitów Starlink firmy SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk.

Reklama

Symulacja komputerowa stworzona przez chińskich naukowców sugeruje, że Chiny mogą przeprowadzić operację kosmiczną z udziałem swoich 99 satelitów, które w ciągu 12 godzin mogą zbliżyć się do 1400 amerykańskich Starlinków. Oznacza to, że Pekin mógłby skutecznie śledzić i monitorować Starlinki, które wyposażone są m.in. w lasery, mikrofale oraz urządzenia do rozpoznawania i śledzenia. Ta nowa metoda badawcza wykorzystuje nowy algorytm binarnej sztucznej inteligencji, który inspirowany jest strategią polowań wielorybów.

Już w 2022 r. portal Asia Times donosił, że Chiny opracowują technologię, która ma przeciwdziałać domniemanemu zagrożeniu militarnemu ze strony satelitów Starlink. Sieć satelitów firmy SpaceX ma strategiczne znaczenie dla ukraińskich wojsk, gdyż umożliwia koordynację działań na polu walki z siłami rosyjskimi w czasie rzeczywistym. Do tej pory firma Muska wystrzeliła ponad 6700 satelitów Starlink.

We wrześniu 2023 r. Pentagon ujawnił szczegóły programu Replicator, który miał na celu w przeciągu dwóch lat stworzyć system jednorazowych dronów powietrznych, morskich i lądowych. Tysiące małych i tanich bezzałogowych platform kierowanych przez sztuczną inteligencję mają dać USA przewagę w rywalizacji z Chinami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama