Technologie wojskowe
Nowy pocisk hipersoniczny Korei Północnej. Udany test
Korea Północna z powodzeniem przetestowała nowy rodzaj hipersonicznego pocisku rakietowego pośredniego zasięgu na paliwo stałe – podała w środę (3 kwietnia br.) państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Próbę nadzorował przywódca kraju Kim Dzong Un.
Południowokoreańskie źródła wojskowe informowały we wtorek o wykryciu pocisku balistycznego, wystrzelonego przez Koreę Północną w kierunku Morza Japońskiego. Japońska straż przybrzeżna ogłosiła, że pocisk pokonał 600 km i spadł do morza. Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA przetestowano „nowy rodzaj pocisku hipersonicznego pośredniego zasięgu ” o nazwie Hwasongpho-16B.
🇰🇵
— WarNewsPL (@WarNewsPL1) April 2, 2024
Kim Dzong-un osobiście nadzorował wystrzelenie nowego północnokoreańskiego pocisku balistycznego Hwasongpo-16B – donosi agencja KCNA pic.twitter.com/2iFHGg8NoA
Celem próby było potwierdzenie charakterystyk technicznych i niezawodności testowanej broni napędzanej paliwem stałym. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, który bezpośrednio obserwował start rakiety, wyraził „wielką satysfakcję” z przeprowadzonej próby. Oświadczył, że „kolejna potężna broń ofensywna ukazała absolutną przewagę naszej nauki i techniki” – podała północnokoreańska agencja prasowa.
Rozbudowa wojsk rakietowych ma na celu możliwość „szybkiego, precyzyjnego i potężnego uderzenia na każdy cel po stronie wroga na świecie”, a najpilniejszym zadaniem jest „rozwinięcie przytłaczającej siły zdolnej do powstrzymania i kontrolowania naszych wrogów” – dodał odnosząc się do Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. W komunikacie cytowanym przez KCNA podkreślono również, że testowany pocisk jest traktowany jako jeden z kluczowych środków odstraszających przed wojną nuklearną.
Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest w ostatnich miesiącach bardzo napięta. Kim formalnie odrzucił ideę zjednoczenia państw koreańskich, określając Koreę Południową jako wroga, co według części komentatorów rozpoczęło nowy, niebezpieczny etap w relacjach obu zwaśnionych krajów. Eksperci oceniali, że Kim jest ośmielony osiągniętymi przez swój kraj postępami w programie zbrojeń jądrowych i rakietowych oraz rozwojem współpracy wojskowej z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem.
Przypomnijmy, że od miesięcy Korea Północna wspiera Federację Rosyjską w wojnie z Ukrainą. Pjongjang dostarcza głównie pociski artyleryjskie oraz balistyczne. Informacje o dozbrajaniu Rosji przez Koreę Północną zostały ujawnione przez Biały Dom w listopadzie ubiegłego roku. Wywiad Korei Południowej poinformował także, że w zamian za wsparcie militarne, Pjongjang otrzymywał od Moskwy porady techniczne dotyczące wystrzelenia wojskowego satelity, przeznaczonego do rozpoznania. Kilka tygodni później został on z powodzeniem umieszczony na orbicie.
Źródło: PAP/Space24.pl
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!